Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se na březnové schůzce shodli na tom, že by Praha mohla od státu převzít Thomayerovu nemocnici, podolskou porodnici a dále nemocnice Homolku a Bulovku. Už v červnovém návrhu klubu TOP 09 ale zastupitelé navrhli pouze dvě zařízení – Bulovku a Bohnice. O léčebně se přitom do té doby vůbec nemluvilo.

Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra dnes řekl, že se v následujících dnech klub sejde s ministrem Hegerem. Z jednání by měl vyplynout konkrétní návrh na převod nemocnic, který následně projedná klub ODS. Rada by měla o materiálu rozhodovat na přelomu září a října. Hned poté zastupitelstvo.

V průběhu dalších měsíců budou následovat jednání s pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví, třeba o rozsahu péče nebo o počtu lůžek a způsobu financování. Převod nemocnic z majetku ministerstva financí musí schválit Sněmovna.

Podle předběžných plánů by ze zdravotnických zařízení vznikl holding se společnými nákupy léků, zdravotnického materiálu a přístrojů a rozdělením péče tak, aby se nezdvojovala. Podle Kabického by nemocnice fungovaly jako příspěvkové organizace města, neuvažuje se o formě akciových společností.

Praha by tak získala pod kontrolu téměř třetinu zdravotní péče ve městě. Metropolitní síť by se v hlavním městě doplňovala s univerzitními nemocnicemi, které vznikají ze tří pražských fakultních nemocnic.

Opoziční ČSSD už dříve upozornila na možnou privatizaci nemocnic. To ale primátor odmítá.

Čtěte také: Ministerstvo zdravotnictví chce převést čtyři nemocnice na Prahu