Za pokus o vraždu soudkyně Alexandra Chrdleová vyměřila 46letému Jiřímu Wernerovi 18letý trest odnětí svobody, který si má odpykat za mřížemi věznice se zvýšenou ostrahou.

Okolnosti případu ještě bude posuzovat pražský vrchní soud. Nepravomocně odsouzený muž totiž nesouhlasí; odmítá uložený trest i výrok o vině. Bezprostředně po vynesení rozsudku podal v jednací síni odvolání.

Záchrana křikem

Zatímco Werner hlavní díl viny na tom, že partnerský vztah dospěl až k tomu, že jeho bývalá manželka utrpěla zranění míchy, v jehož důsledku zůstala upoutána na invalidní vozík, přisuzuje intrikám bývalé tchyně, soud neměl nejmenší pochybnosti.

Byl to právě on, kdo na ženu čtyřikrát vystřelil z nelegálně držené zbraně a pak jí zasadil nožem 13 bodných ran. Stalo se to 13. dubna časně ráno, kdy policisté přivolaní lidmi bydlícími v sousedství Wernera zadrželi přímo ve chvíli, kdy se zkrvavenou ženu snažil naložit do vypůjčené felicie.

Byl vybaven rukavicemi, u sebe měl použité zbraně – a také připravené náhradní oblečení. Advokátka Klára Long Slámová, která v kauze figuruje jako zmocněnkyně poškozené, má jasno: klientka si zachránila život tím, že křikem stačila zburcovat okolí.

Kdyby pachatele nezastavili přivolaní policisté, zločin by dokonal a ženu by odvezl někam pohřbít, nepochybuje známá právnička. Výpověď obžalovaného označila jako nehorázné lži.

Dva útočníci?

Obžalovaný u soudu trval na tom, že útoku, který jen náhodou neskončil smrtí, se dopustili dva jeho známí. A to, k čemu došlo, se stalo k jeho zděšení. On sám prý oba muže přivezl na místo činu, ale jen proto, aby jim ukázal svoji bývalou ženu, až půjde do práce.

Podle jeho verze mu nabízeli, že znají způsob, jak po rozchodu partnerů vyřešit vzájemné trable – přičemž on rozhodně nečekal, že jeden vyrukuje s kudlou, a druhý dokonce s pistolí.

„Zvěrstvo," komentoval útok v jednací síni. „Myslel jsem, že udělají nějaké bu-bu-bu," prohlásil Werner. Doplnil, že za úspěch byl dotyčné ochoten odměnit částkou 30 tisíc korun. Tak moc mu prý záleželo na tom, aby se rodinné vztahy urovnaly.

Zaútočili, pak své zbraně odhodili a utekli, vypověděl v jednací síni někdejší majitel firmy nabízející zážitky. On prý pistoli i nůž sebral, načež začal pomáhat zraněné ženě. Ta podle něj musela během útoku na chvíli upadnout do bezvědomí, takže nevěděla, co a jak se doopravdy odehrálo; za útočníka považovala jeho samotného a bránila se, když ji utěšoval, chtěl naložit do auta a odvézt do nemocnice. Podobně se pak situace jevila i policejní hlídce…

Nevěřící senát

Soudkyně Chrdleová připustila, že naschvály mezi někdejšími partnery si navzájem dělaly obě strany – byl to ovšem Werner, kdo měl soudem zakázáno se k exmanželce přibližovat. Jinak ale trestní senát z jeho verze neuvěřil ničemu. Vyplývá to z provedeného dokazování.

Po přítomnosti dvou útočníků policisté nenašli jakékoli stopy – a oba muži, na které Werner ukázal (dokonce se v té souvislosti ucházel o postavení spolupracujícího obviněného, jelikož prý pomohl odhalit skutečné pachatele) také sami rázně odmítli, že by na místě činu byli. Natož na kohokoli útočili.

Odškodnění se oběť nedočkalaZraněná žena, jíž krvavý útok zcela změnil život, uplatnila u soudu nárok na 11milinové odškodnění (v čemž už je zahrnuto i bolestné a náhrada za ušlý výdělek). Soud ji však odkázal na podání civilní žaloby. K jednání o jejím nároku se jeví potřebné provést další dokazování, které přesahuje rámec aktuálního trestního řízení.

Čtěte také: Zadržen byl nad zkrvaveným tělem, snahu vraždit popírá