Státní zástupce Zbyněk Vondra přesvědčil soud, že vinni jsou všichni čtyři obžalovaní – a vše se odehrálo podle schématu, která nastínilo policejní vyšetřování: ze Slovenska před čtyřmi roky přišla do Prahy objednávka na likvidaci muže, jenž prý v Bratislavě patřil k významným postavám drogové scény (a stel se nenáviděnou osobou, když vinou své nezodpovědnosti měl přijít o drogy za balík peněz). Pražský podnikatel pak najal na provedení činu právě Jakuba A. – a ten ještě přibral svého známého, vlastnícího nejen pistoli, ale i brokovnici.

Pachatelé pořídili fotografii 

Ta byla v kauze popravy mimořádně důležitá – vykonavatelé ortelu totiž museli pořídit fotografii jako důkaz, že úkol, za který dostali zaplaceno, byl řádně proveden. A snímek oběti po výstřelu z brokovnice poskytoval záruku, že nic není nahrané a vše bylo vykonáno a dokonáno podle objednávky…

Jakub A. opakovaně a velmi detailně popsal, jak muže určeného k likvidaci společně s druhým vykonavatelem ortelu Michalem F. odvezli do bývalého vojenského prostoru Ralsko, kde si už předem připravili jámu – na místě pečlivě vybraném tak, aby šlo o lokalitu skrytou, ale současně dobře dostupnou autem.

Oběť svůj ortel přijala klidně 

Záminkou k cestě byla údajná schůzka s mužem, který dotyčného bude dál ukrývat. Na místě smrti ovšem vytáhli pistole – a prozradili, co bude následovat. „Vysvětlil jsem mu, že se nedá nic dělat: že na Slovensku naštval špatné lidi," konstatoval Jakub A.

Budoucí oběť prý verdikt přijala až nečekaně klidně. Nechala se spoutat, nasadit si neprůhledné brýle – a zatímco se dvoučlenné popravčí komando převlékalo do protichemických obleků, Slovák, jemuž zbývaly poslední minuty života, si cosi polohlasem povídal; zřejmě se modlil.

Muž žádal, aby ho uškrtili 

Pak prý své vrahy poněkud zaskočil prosbou, aby ho nenechali čekat až na výstřel; žádal, aby ho přiškrtili a on upadl do bezvědomí. Jakub A. podle vlastních slov vyhověl, když si pomohl tkaničkou vytaženou z vlastní kanady.

Bezvládné tělo pak stáhl do hrobu – příliš krátkého, jak se ukázalo, takže vražděnému cizinci bylo zapotřebí pokrčit nohy – načež ho Michal F. Střelil z brokovnice do hlavy.

Následně vrazi pořídili fotografický důkaz, na tělo oběti vylili několik litrů žíravého čisticího prostředku, zakoupeného prý v hobby marketu na Pankráci, jámu zahnuli a zamaskovali drny – a poté popojeli na místo se skládkou odpadků, kde spálili své protichemické pláštěnky i další vybavení. K činu došlo počátkem podzimu 2012, hrob kriminalisté objevili až loni.

Konečné slovo řekne Vrchní soud 

Senát Roberta Pacovského ve středu pozdě odpoledne rozdal zatím nepravomocné tresty. Mezi odsouzené rozdělil celkem 73,5 roku odnětí svobody, když jednotlivé souzené muže posílá za mříže na 17 až 20 let; ve hře přitom mohly být i výjimečné tresty s až 30letou sazbou.

Součástí verdiktu je rovněž rozhodnutí o odškodnění člena rodiny zavražděného – odsouzení mají zaplatit 175 tisíc korun. Konečné slovo ovšem bude mít teprve odvolací senát Vrchního soudu v Praze.

Ke svému podílu na provedení exekuce se vedle Jakuba A. přiznal i druhý z vykonavatelů ortelu Michal F. Oba svou účast na vraždě potvrdili nejen soudu, ale také se už v rámci přípravného řízení přiznávali detektivům někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jinou taktiku volili druzí dva souzení muži.

Pachatelé vypovídali až v úterý 

Údajný objednavatel a předpokládaný zprostředkovatel kriminalistům výpověď odepřeli – a stejně postupovali i u soudu na počátku hlavního líčení. Ostatně ještě v pondělí se v jednací síni netajili tím, že promluví – ovšem až ve chvíli, kdy budou probrány veškeré důkazy.

Vypovídali tedy až v úterý. Slovák považovaný za objednavatele prohlásil, že mluvil o „zmizení" nepohodlného muže, čímž prý neměl na mysli jeho likvidaci, ale jeho odvoz někam daleko; třeba do Thajska. „Je pozoruhodné, že s verzí, která by je měla vyviňovat, přišli až na závěr celého dokazování," poznamenal předseda senátu Pacovský. Soudce také upozornil, že kromě výpovědí spoluobžalovaných proti této dvojici svědčí celá řada důkazů.

Zatím nepravomocné tresty pro obžalovanéMatej B. (30): měl být slovenským objednavatelem skutku, jehož zajištěním pověřil pražského podnikatele Petra B. – 18 let
Petr B. (32): na provedení nájemné vraždy údajně najal Jakuba A. – 18,5 roku
Jakub A. (28): podle vlastního přiznání jeden z přímých vykonavatelů ortelu, který si na pomoc přibral ještě Michala F. – 20 let (jde ovšem o trest souhrnný, který zahrnuje i předchozí odsouzení)
Michal F. (36): druhý z mužů, kteří se kriminalistům i u soudu přiznali k provedení vraždy – 17 let.

Čtěte také: Odškodnění za objednání vraždy jde opět k soudu