Právě kvůli tomu vznikla iniciativa Města s dobrou adresou, která se zaměřuje na rozvoj udržitelné mobility. Iniciativa včera zveřejnila otevřenou výzvu Za pět minut dvanáct, která apeluje na změny v plánování a využívání dopravy. Výzvu podepsalo celkem devět organizací, například Centrum dopravního výzkumu nebo Svaz měst a obcí.

Podpořila ji rovněž ministerstva dopravy a životního prostředí. „Připojili jsme se, neboť dopravu vnímáme jako službu. Soužití pěší, cyklistické dopravy, MHD a automobilové dopravy je dnes tématem, které vyvolává diskusi napříč společností a je třeba jí věnovat pozornost," řekl Tomáš Čoček, státní tajemník ministerstva dopravy.

Nové trendy v městské mobilitě 

Iniciativa se chce zaměřit na přípravu legislativních změn, vzdělávání městských úředníků a politiků nebo pomoc se zakomponováním nových trendů v městské mobilitě do strategických dokumentů měst.

Právě takový dokument v současnosti připravuje i Praha, hotov by měl být v druhé polovině roku 2018. Do budoucna by měl určit, jak bude město počet automobilů v centru řešit.

V Praze je doprava komplikovaná 

V metropoli je podle Jaroslava Martinka z Centra dopravního výzkumu situace v dopravě obzvlášť komplikovaná a vyhrocená. „V Praze existuje hnutí cyklistů a automobilistů. Obě skupiny jsou trochu extremistické a pravda je někde uprostřed," míní.

Město by se proto podle něj mělo kromě přípravy dopravní koncepce zaměřit i na komunikaci s veřejností. „Otázka je, jak docílit toho, aby lidé nutné změny brali vážně, a ne jako útok na svoje svobody. Můžeme jít cestou Kodaně, Brém a podobně, ale to je pak otázka myšlení, filosofie," uvedl.

Počet aut v hlavním městě roste

I když v Praze roste počet aut, podle mluvčího městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Adama Švejdy nejde o nejzásadnější dopravní ukazatel. Čísla totiž ukazují i vozidla firem, které v Praze sídlí a jejich auta reálně jezdí v jiných krajích.

Podstatnější je podle Švejdy ukazatel o vývoji dopravních výkonů. „Zde se ukazuje, že obrovský nárůst výkonů silniční dopravy z devadesátých let kulminoval v centru města kolem roku 2000 a od té doby klesá, na hranicích Prahy až od roku 2008. Vnější doprava sice zaznamenává stále mírný růst, celkově ale výkony už nerostou, spíše dosáhly kulminace," vysvětlil mluvčí.

Centrum mohou čekat komplikace

S rozvojem města a růstem počtu obyvatel však zejména centrum Prahy nevyhnutelně čekají větší dopravní komplikace. Podle údajů IPR každé ráno do Prahy za prací nebo studiem přicestuje přes 230 tisíc obyvatel a 250 tisíc lidí se do roku 2050 do metropole přistěhuje natrvalo.

Město může pro omezování aut využívat řadu nástrojů. Klíčové jsou kromě dobudování Pražského okruhu také parkovací regulace, které letos Praha rozšiřuje do dalších městských částí.

Zlidštění veřejného prostoru 

„Je již potřeba zvážit, zda i nadále zatěžovat centrum města individuální automobilovou dopravou a navyšovat kapacity výstavbou nákladných podzemních parkovacích objektů. Cílem hlavního města je zlidštit veřejný prostor k jiným účelům a individuální dopravu omezovat například i snižováním počtu parkovacích míst v ulicích," sdělila mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Město může také podporovat veřejnou dopravu, například stavbou záchytných parkovišť na krajích města. „Dále jsou to nástroje přestavby uličních prostorů, které snižují rychlost projíždějících vozidel, umožňují lepší průchodnost pěších a zvyšují obyvatelnost prostoru," doplnil Adam Švejda z IPR s tím, že naopak stále nejsou vytvořeny legislativní podmínky pro zpoplatnění vjezdu do centra, o kterém se v minulosti hovořilo.

Auta v Praze. Infografika. Zdroj: Deník

Čtěte také: Cestující v pražské MHD musí počítat s prázdninovým provozem