„Máme 14.600 narkomanů, když nic neuděláme, tak jich za nedlouho máme o 2000 více. Chceme s tím něco dělat, narkomani tu budou a budou s nimi problémy," řekl radní Martin Dlouhý (TOP 09) ještě před hlasováním.

Vzniknout rovněž měly denní stacionáře, chráněné bydlení a aplikační místnosti, ve kterých by si mohli narkomani vzít drogy.

Právě aplikační místnosti vyvolaly vlnu nevole mezi městskými částmi a opozičními zastupiteli. Ostře proti se postavily třeba Praha 1, 2, 4, 5 a 8. Diskuse na jednání zastupitelstva se zúčastnili i zástupci někteří městských částí. Místostarostka Prahy 4 Lucie Michková (ODS) uvedla, že Praha koncepci neprojednala s jednotlivými radnicemi. To uvedla i poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), která v diskuzi kritizovala i návrh aplikačních místností.

Do kritiky se zapojili i opoziční zastupitelé. Rovněž například zastupitel Daniel Hodek (ČSSD) kritizoval, že nebyl materiál projednán s radnicemi, že nebyli přizváni politici a že někteří tvůrci jsou i zaměstnanci organizací, které přijímají dotace města.

Proti názoru opozice i zástupců radnic se postavil například zastupitel Ondřej Počarovský (TOP 09). Ten odmítl, že by koncepci Praha neprojednávala s městskými částmi. Podle jeho slov se v posledních třech letech zvýšil počet registrovaných narkomanů z 10.900 na 14.6000. Pokud se o ně nějakým způsobem nepostaráme, budeme tu mít velký problém, řekl.

Koncepce do roku 2020

Radní hlavního města Martin Dlouhý (TOP 09), který materiál předkládal, pak odmítl, že město navrhlo, aby nějaká aplikační místnost vznikla. „Vůbec to neznamená, že zítra vznikne aplikační místnost. Toto je koncepce do roku 2020, která zahrnuje všechny možné kroky. V západních zemích jsou a my bychom o nich měli alespoň experimentálně přemýšlet," řekl.

Dlouhý rovněž uvedl, že všichni souhlasí, že je třeba situaci řešit, ve chvíli, kdy se ale mají na řešení městské části přímo podílet, začnou protestovat. „Praha ale nemá území, které není městskou částí. Máme tedy vymyslet 58. část, která nebude ničí a všechno tam dáme?" uvedl.

Magistrát musí střet s městskými částmi ohledně sociálních věcí řešit opakovaně. Praha 1 se například v minulosti postavila proti metadonovému centru Drop In, nelíbilo se jí také azylové centrum pro bezdomovce U Bulhara. Sídlům neziskových organizací, které pomáhají bezdomovcům nebo drogově závislým, se opakovaně bránily i další radnice.