V mimosoudním vyrovnání mohla Praha dostat 280 milionů. Původně ale po pojišťovnách žádala 1,2 miliardy korun. Výhodnost smlouvy proto zpochybnila opozice a část koaliční ODS. Největším kritikem návrhu se stal zastupitel Milan Richter (ODS) a Boris Šťastný (ODS).

Žalobu o zaplacení více než miliardové škody podala Praha v roce 2009 proti pojišťovnám Uniqua, České podnikatelské pojišťovně a Vienna Insurance Group. Soud ale rozhodl, že Praha není oprávněná pojistné požadovat. Nájemcem prostoru Výstaviště v době požáru a také tím, kdo sjednal pojistnou smlouvu, byla totiž společnost Incheba Praha.

Pojišťovny vyčíslily škodu na památce na 181 milionů korun. Tuto částku už také vyplatily. V mimosoudní dohodě navíc nabízely městu dalších 100 milionů. „Prognóza úspěšnosti dalších soudních sporů je pro město velmi nízká," řekl Novotný. „Navíc v případě, že prohraje, tak nejenom že nezíská žádné prostředky, ale bude muset vrátit i oněch nabytých 181 milionů," argumentoval na dnešním jednání.

Zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD) se pozastavil nad rozdílem částky, kterou město původně žádalo, a částkou, kterou by v případě dohody skutečně dostalo. „Částka je směšně nízká," řekl. „Zastávám názor, že bychom měli bojovat až do samotného konce," doplnil. Podle náměstka primátora Ivana Kabického (ODS) ale z podmínek pojistné smlouvy vyplývá, že by Praha i v případě úspěchu u soudu dostala jen asi 300 milionů korun.

V říjnu roku 2008 zničil požár západní křídlo Průmyslového paláce. Od té doby vede Praha kromě sporu s pojišťovnami i soudní spor s Inchebou. Policie případ uzavřela už v roce 2009 s tím, že viníka nenašla.

Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Na seznamu kulturních památek je zapsán jako součást Výstaviště, které je celé památkově chráněno již od 50. let minulého století. Dobudování památky bude podle dřívějších odhadů magistrátu stát asi 1,6 miliardy korun.