„Politika, nemá-li nás zavést do pekla, nesmí být vedena bez skrupulí, stylem ‚účel světí prostředky‘. A to ani v předvolební kampani. Andrej Babiš nemůže být náš prezident,“ napsal ostravský primátor.

Může jít o reakci na ostrou debatu kandidátů v ČT i o reakci na osobní setkání primátora s Petrem Pavlem při jeho návštěvě v Ostravě. Spekuluje se také o tom, co může výsledek prezidentské volby udělat s budoucností hnutí ANO.

V diskuzi pak Tomáš Macura dokonce nevyloučil možnost, že by opustil hnutí ANO. „Pokud se ukáže, že nedělní vystoupení AB (Andreje Babiše) reprezentuje oficiální nebo většinový názor v hnutí, pak ano, červená linie byla v mém případě překročena,“ napsal na twitter primátor Ostravy.

Živě přenášená debata České televize kandidátů na prezidenta 22. ledna 2022, Praha. Vlevo Petr Pavel, vpravo Andrej Babiš. Uprostřed moderátor Martin Řezníček
Babiš dorazil do duelu ČT. S Pavlem se přeli kvůli válce i vlastní minulosti

„Vsadím se, že poslanecký klub ANO se rozštěpí a vznikne nová frakce, připravená spolupracovat s demokratickými stranami,“ napsal na twitter bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. 

„Přimělo mě k tomu jednak vyjádření pana Babiše na tiskové konferenci bezprostředně po vyhlášení prvního kola voleb, zejména však jeho vystoupení v nedělní debatě v České televizi. V obou dvou projevil, že nemá schopnost spojovat společnost a zahlazovat příkopy, které v ní – i v důsledku jeho dosavadního působení – jsou,“ okomentoval svůj postoj Macura. „V obou projevech také zazněly výroky, které by demokratický státník evropského formátu za žádných okolností neměl vypustit z úst,“ dodal později pro Deník primátor Ostravy. 

Frakce jako možná cesta? 

Možnost vzniku frakce potvrdil i hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec ANO Ivo Vondrák.

„ANO se hodně odklonilo od původního záměru vtáhnout do politiky osobnosti a dělat politiku pro všechny. A k tomuto bych se chtěl vrátit. Pokud v tomto v budoucnu nezískám podporu, pak bude čas odejít. Frakce je možná cesta, jak věci napravit,“ uvedl pro iDNES.cz Vondrák.