Babiš přijíždí do Brna poté, co pražský městský soud předsedu hnutí ANO zprostil viny. „Trvalo to šest let, pro rodinu to bylo psychicky velmi náročné. Cestu na Moravu jsem strávil odpovídáním na stovky esemesek od mých fanoušků. Mám zahlcený mobil,“ říká reportérovi Deníku.

To už začíná jeho autogramiáda v patře brněnského Besedního domu, po níž následuje talk show. Babiš podepisuje své knihy skoro hodinu. A při focení s fanoušky počítá polibky. „Dnes čtyři,“ oznamuje pak.

Do schodů se tlačí i starší lidé s horší pohyblivostí. „Zamlada jsem měla potkat takového chlapa, ten by mě někam dovedl,“ směje se třeba Františka.

Babišovi k verdiktu soudu gratuluje pán o berlích i dvě usměvavé blondýnky. Na oslavy ale v pondělí Babiš nemá čas. Ještě večer odlétal z Brna do Paříže, mimo jiné na setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. „Nedopřál jsem si ani pořádný oběd, měl jsem polévku,“ směje se.

Slzy štěstí v ANO

Poté, co zazní Gottova píseň Jdi za štěstím, začíná talk show. Zhruba polovina míst v sále je dopředu rezervovaných. „Pravda vítězí!“ křičí jeden muž při příchodu Babiše.

Někdejší moderátor hudebního pořadu Medúza a poslanec za ANO Aleš Juchelka se ptá na soud a jak se Babišovi spalo. „Vzbudil jsem se ve čtyři ráno. Napjatý. Chtěl jsem rozsudek prospat, ale nedalo mi to. Sledoval jsem to v pyžamu mezi postelí a koupelnou. Výsledek jsem obrečel sám i s rodinou. Jsem dojatý,“ tvrdí s tím, že i proto nešel na soud. Emoce prý chtěl prožít v soukromí.

close Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) na své poslední talk show a autogramiádě před volbami v Brně. info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) na své poslední talk show a autogramiádě před volbami v Brně.

Babiš sedí na červené pohovce jako u Jana Krause. Brzy se však rozpovídá tak, že „moderátorovi“ nedá téměř čuchnout k dotazům. Místo talk show to připomíná one man show. Zapáleně mluví o zdravotnictví. Desetiminutový monolog: Minipříběhy o návštěvě Hustopečí u Brna, kde se stovky lidí ocitly bez zubaře, o získání léků na covid za pandemie, o podpoře vzdělávání lékařů nebo chválí Petru a Míšu z Masarykova onkologického ústavu, který dřív podpořila penězi na zařízení Nadace Agrofert.

Vyděsil sál Fialou

Juchelka si odkašlává. „Už končím,“ chápe Babiš. Což v praxi znamená, že úspěchy jeho vlády se chlubí dál. Na rozdíl od komorních besed rivalů struktura celé show působí živěji, profesionálněji. Političtí marketéři se činili. Naopak úsměvně působí dotazy lidí napsané na papírek: „Díváte se na hokej?“ ptá se asi fanoušek brněnské Komety. „Ne,“ odpovídá kupodivu stručně expremiér.

Vždy když dozní naživo řečnící Babiš, následují připravená krátká videa, kde zní jeho hlas opět. „Naše země potřebuje kompetentního prezidenta. A já vám garantuji, že pokud mě zvolíte, tak vládě nedám vydechnout,“ slyší lidé.

Nicméně neočekává, že současná Fialova vláda brzy padne. „Zůstanou tam dlouho,“ děsí své publikum. Podle něj jde vláda do voleb se třemi provládními kandidáty: Pavlem, Nerudovou, Fischerem. Nebere, že se všichni prezentují jako nezávislí. Faktem je, že už na podzim premiér Fiala označil tuto trojici jako přijatelné kandidáty pro koalici SPOLU.

Mladých lidí je v sále poskrovnu. Jednadvacetiletý Slovák Šimon studuje tři roky na Masarykově univerzitě. „Dění před prezidentskými volbami sleduji. Zajímá mě česká politická kultura. Možná je o něco lepší než u nás na Slovensku. Překvapuje mě ale označování nezávislých kandidátů za kandidáty vlády,“ diví se Babišově tezi.

Bašta je mimo

Na velkém plátně zobrazený Babiš připomíná slavný obraz Strýčka Sama, také vyzývá s napřaženým prstem diváka. Nikoliv však ke vstupu do armády, ale k podpoře u prezidentských voleb. Se sloganem „Zastavme vládu a její kandidáty. Naše země trpí!“

Takový akcent se líbí důchodci Janovi. Na svetru má připnutý odznak Naše země není pro každého. „Škoda, že ANO s Babišem nešli do prezidentské volby spolu s SPD,“ mrzí ho.

close Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) na své poslední talk show a autogramiádě před volbami v Brně. info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) na své poslední talk show a autogramiádě před volbami v Brně.

Prezidentský kandidát SPD Jaroslav Bašta den před tím v superdebatě na České televizi zůstal sám proti všem s výrokem, že v případě svého zvolení odvolá vládu. Že mu to ústava dovoluje. „Nemá pravdu,“ konstatuje Babiš. Předseda ANO na obrazovkách jako jediný z devítky kandidátů chyběl.

Babiš se však chystá na čtvrteční debatu na televizi Nova. „Procházíme témata a otázky. V týmu na to máme odborníky. Žádné hlasové poradce ani speciální stylisty zvenku ale ne,“ povídá Vladimír Vořechovský, který komunikuje s médii a stejnou funkci může případně zastávat na Hradě.

Středula šokoval

Odstoupení levicového Josefa Středuly prý Babiše překvapilo. „Šokoval hlavně odboráře. Byl součástí sociální demokracie a teď podpořil Nerudovou. Jeho krok nechápu. Je to špatná vizitka pro odbory,“ reaguje. Podle analýz se ale Středulovi voliči překrývají spíše s elektorátem Babiše než Nerudové. Sám předseda největší odborové centrály kalkul odmítl.

V kontaktní kampani Babiš obytňákem křižoval Česko. „Šestnáct tisíc ujetých kilometrů, 350 míst. Původně to byla kampaň před komunálními a senátními volbami,“ popisuje.

Problém? Útoky i Švejk

Jeho nejužší tým tvoří dvanáct lidí. V čele s bývalou šéfkou Úřadu vlády Tünde Bartha. Ta má vést Kancelář prezidenta v případě, že Babiš volby vyhraje. V létě nejvíc prověřily jeho lidi verbální útoky na některých náměstích. Došlo i na strkanice mezi příznivci a odpůrci. „Nenávist byla šílená,“ poznamenává Bartha.

A nedávný trapas s neznalostí základního učiva, jako planet či Švejka? „Po televizním pořadu, kde se pan Babiš setkal se školáky, to byla pro nás směrem k veřejnosti komplikovaná situace,“ uznává Vořechovský.

Babiš prý šel do sebe. Literárního Švejka má rozečteného a o Vánocích viděl filmovou verzi. „Knihu mám v tašce s sebou na cestách. Aktuálně se mnou poletí do Francie,“ povídá Babiš s úsměvem.

Druhý den po brněnské talk show má v Paříži domluvenou schůzku i s prezidentem Emmanuelem Macronem. „Máme přátelské vztahy. Po odchodu německé kancléřky Merkelové je Macron lídrem Evropy,“ míní Babiš. Přijetí Macronem v Elysejském paláci těsně před volbami záhy kritizuje třeba protikandidát Marek Hilšer. Mluvčí úřadu francouzské hlavy státu to ale odmítl jako vyjádření podpory před volbami.

Babiš v Brně hovoří též o návštěvě česko-francouzského spisovatele Milana Kundery, kterého si i s manželkou váží. „Pokud bych byl na Hradě, Milanu Kunderovi bych udělil vyznamenání,“ netají se v Brně.

V posledních týdnech marketing a reklama kandidáta Babiše graduje. Celou prezidentskou kampaň podle Barthy sponzoruje i zajišťuje hnutí ANO. „Nemáme žádné sponzorské dary, vše automaticky vracíme. Patrně využijeme celý čtyřicetimilionový rozpočet, což je limit,“ dodává Bartha.