„Konečné rozhodnutí padne až 14. 12. Nevzdávám se! Věřím v pravdu a spravedlivost,“ uvedl na twitteru Janeček.

Vnitro minulý týden odmítlo registraci 12 z 21 přihlášených uchazečů o kandidaturu na Hrad, zejména kvůli tomu, že nedodali podpisy na podporu své nominace v zákonem předepsaném minimálním počtu. Divišovi vnitro započítalo 49 884 podpisů z 63 210, Janečkovi 48 091 ze 74 208. Pro zaregistrování přihlášky bylo potřeba minimálně 50 tisíc platných podpisů.

Souboj Deníku: Čeho se bojíte (jakou hrozbu považujete v současnosti za nejzávažnější)?
Prezidentský souboj Deníku: Kandidáti prozradili, čeho se v dnešní době obávají

Odmítnutí kandidáti měli ve středu poslední šanci rozhodnutí u NSS napadnout. Diviš ve stížnosti rozporuje celkový počet hlasů započítaný vnitrem, ale také některé vyškrtnuté podpisy. „Ministerstvo chybovost vzorku promítlo do celkového počtu odevzdaných podpisů, který je ale ve skutečnosti o více než tisícovku vyšší, než úředníci uvádějí,“ uvedl Diviš v tiskové zprávě.

Diviš pokračuje v kampani 

Jeho týmu se navíc podařilo ověřit některé vyřazené podpisy, u kterých bylo možné kvůli horší čitelnosti zaměnit například číslovky nula, šest a osm. „Ručním ověřením v databázi šlo snadno ověřit, že tito lidé existují a jsou v evidenci obyvatel. Toto ruční hledání by přitom podle vlastní vydané metodiky dělat měli,“ dodal Diviš. Věří, že u soudu uspěje, takže pokračuje v kampani.

K památníku událostí 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě položil květiny i prezidentský kandidát Karel JanečekK památníku událostí 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě položil květiny i prezidentský kandidát Karel JanečekZdroj: ČTK/Ondřej Deml

Janeček na facebooku napsal, že do Brna na NSS vyrazil ráno vlakem. „Pevně věřím, že překontrolování všech sesbíraných podpisů je jedinou možnou cestou, jak se dobrat pravdy," uvedl. Dříve řekl, že nečitelné a špatně vyplněné podpisy jeho tým předem vyřadil a vysokou chybovost zjištěnou vnitrem nelze statisticky vysvětlit.

Na soud se mohou obracet i další nezaregistrovaní kandidáti, případně navrhující poslanci a senátoři či navrhující občané. Zákon také dává stejnému okruhu navrhovatelů možnost zpochybnit úspěšnou registraci jiného kandidáta.

Náměstek ministra vnitra Petr Vokáč (vlevo) a ředitel odboru voleb Tomáš Jirovec vystoupili na tiskové konferenci k rozhodnutí o registraci nebo odmítnutí kandidátních listin pro prezidentské volby, 25. listopadu 2022, Praha
O Hrad bude bojovat devět kandidátů. Neúspěšní Diviš i Janeček se odvolají

Vnitro minulý pátek k volbám připustilo devět kandidátů včetně hlavních favoritů, jimiž jsou podle průzkumů bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.