„Generála Pavla si vážím za to, jaký byl voják a byť s ním ve spoustě věcí nesouhlasím, i tak si myslím, že je to pro Českou republiku daleko lepší volba,“ řekl Diviš po zhodnocení dnešních výsledků voleb. Zárukou pro něj je tým lidí kolem Pavla, se kterými se osobně zná. „Jsou to lidé, kterých si skutečně vážím. Věřím, že pokud se budou účastnit nějaké prezidentské role, tak nedopustí, aby se tady dělo něco, co v předchozích letec, kdy se tady různě ohýbala ústava a prezident se nechoval uctivě k lidem,“ podotkl.

Svůj vlastní volební výsledek ovšem označil za zklamání. Při příchodu do svého volebního štábu v pražských Holešovicích uvedl, že by považoval za úspěch umístění do šestého místa.V konkurenci osmi kandidátů nakonec Diviš obsadil sedmé místo.

Z volebního štábu Jaroslava Bašty (SPD)
Babiš je stejně probruselský jako Pavel a Nerudová, řekl Okamura

V rámci své kampaně Diviš pozitivně zhodnotil závěr své kampaně. K lepšími výsledku mu podle něj chyběla výraznější dlouhodobější kampaň. „Nejvíce mě mrzelo těch 18 dní, které mi v kampani chyběly. Jsem velice kontaktní člověk a velice jsem se těšil na to, že budu objíždět republiku a budu potkávat lidi, se kterými se budu bavit,“ připomněl dočasné neuznání kandidatury ministerstvem vnitra, které zvrátil Nejvyšší správní soud.

Jako další moment v kampani, který zřejmě negativně ovlivnil jeho výsledek, označil vystoupení v debatě České televize. „Všichni, co mě znají, tak ví, že jsem velký bojovník. Nechtěl jsem tam jenom stát a chtěl jsem se o něco pokusit. Věděl jsem, že je to velké riziko, které mi může nějaké fanoušky odradit, což se nakonec stalo. Ale nelituju toho,“ dodal Diviš. Podle něj si aspoň lidé zapamatují, že s ním v kampani nebyla nuda.

Do budoucna se chce dál angažovat ve veřejném životě, zatím ale neví přesně jak. „Určitě se to nechám ještě projít hlavou,“ řekl. Blízká jsou pro něj například témata IT, digitalizace státu nebo sportu. Vyloučil naopak možnou kandidaturu do Senátu.

Volební štáb prezidentského kandidáta Marka Hilšera (na snímku) po prvním kole prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha
Hilšer označil svůj výsledek za prohru. Podpořil Pavla, v politice nekončí

Diviš se v kampani profiloval jako občanský kandidát. Pro svou kandidaturu sesbíral přes 50 tisíc podpisů. Původně ministerstvo vnitra škrtlo část jeho podpisů a z voleb ho vyřadilo. Do hry ho následně po uznání části vyřazených podpisů vrátil Nejvyšší správní soud.

Do boje o prezidentské křeslo se zapojilo osm kandidátů. Do druhého kola volby postoupí poslanec a předseda ANO Andrej Babiš a bývalý představitel české armády a Severoatlantické aliance (NATO) Petr Pavel. Za nimi kromě Diviše zůstali bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.