Babiš v debatě uvedl, že by v případě útoku na Polsko či pobaltské země nevyslal české vojáky na pomoc. Později sice svá slova korigoval, v Polsku však jeho výroky vyvolaly bouřlivé reakce.

Podle Fialy čeští partneři vědí, že o dodržení závazků u nás rozhoduje především parlament a vláda. Vyzval znovu prezidentské kandidáty, aby v kampani nezpochybňovali zájmy a závazky České republiky. „Kdo to s Českou republikou myslí dobře, nemá ani v kampani jednat proti zájmům státu,“ uvedl premiér.

Živě přenášená debata České televize kandidátů na prezidenta 22. ledna 2022, Praha. Vlevo Petr Pavel, vpravo Andrej Babiš. Uprostřed moderátor Martin Řezníček
Babiš korigoval výrok, který pronesl na ČT: Kolektivní obranu NATO nezpochybnuji

Prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO v pondělí reagoval na kritiku na svém twitteru. „Zásadně odmítám překrucovat moje výroky, které padly během včerejší debaty. Nikdy jsem článek 5, tedy kolektivní obranu NATO, nezpochybnil. Jen jsem si nechtěl představit, že by mohlo dojít k 3. světové válce,“ uvedl Babiš s tím, že totéž napsal i polskému premiérovi Morawieckému.

Návštěva vinařského kongresu

Fiala přijel na začátku týdne mezi vinaře na historicky první Celostátní vinařský kongres do jihomoravských Valtic. „Česká republika dodrží všechny svoje mezinárodní závazky, nedovedu si představit nic jiného,“ dodal.