„Naprosto shodné výsledky voleb. Náhoda? Těžko uvěřitelné! Už se ani nenamáhají měnit software. Čím to je? Že by všude byla naprosto stejně rozdělená společnost?“ napsal Skalický na sociální sítě v noci z neděle na pondělí 30. ledna. Odkazoval přitom na výsledky voleb na Slovensku a ve Francii. Slovenskou prezidentkou se stala s 58,41 % hlasů před čtyřmi lety Zuzana Čaputová, Elysejský palác pak získal díky podpoře 58,55 % voličů Emanuel Macron. Petr Pavel si odnesl z víkendového druhého kola 58,32 % hlasů. Výsledky českých voleb je možné dohledat až na úroveň kteréhokoliv z 14 857 volebních okrsků.

Česko žádný software na sčítání hlasů nepoužívá. Všechny hlasovací lístky ručně sčítají okrskoví komisaři, kteří jsou nominovaní také stranami. Software se pak stará jen o přenos samotných výsledků. Kromě Skalického stejnou konspiraci sdílí také například proruský aktivista Vladimír Vrábel. Na jím pořádaných demonstracích vystupoval také Skalický.

Jan Skalický patří mezi velké podporovatele Andreje Babiše. Při jeho mítinku v Děčíně, kam prezidentský kandidát dorazil s velkým zpožděním, přítomné uklidňoval, že Babiš určitě dorazí. Podle informací Deníku měl za expremiérovou nečekanou návštěvou v Děčíně stát právě Skalický. Ten odmítá, že by jeho status na Facebooku byl nějakým zpochybňováním výsledku voleb nebo konspirací.

Skalického příspěvek vyvolal řadu reakcí, jen během pondělního dopoledne napsali lidé pod status téměř tři stovky komentářů. Velká část diskutujících se ke Skalického výroku postavila značně kriticky. „Hele, když už jsme u těch šílených světových náhod, tak tohle je na stejný úrovni jako korelace mezi rozvodovostí v USA ve státě Maine a spotřebou margarínu v USA. Ale ten graf a ta číslíčka vypadají tak podobně, to nemůže být náhoda! Stupidní Dunning Kruger, fakt,“ napsal například Tom A. Někteří si pak pomohli ironií a sarkasmem. „Mě hrozně fascinuje, že Slunce i Měsíc jsou oba dva kulatý objekty. Oba dva kulatý. Jak je to možný? Náhoda? Asi ne, ne?“ ptal se Jan K.

Část diskutující ale na konspirační vlnu, ke které se přidal i Jan Skalický, naskočila a pokračovala v ní. „Kostky jsou vrženy již dlouho. Je smutné, že to dost lidí nechápe,“ napsal například pod status Jana Skalického Vojta H.

Printscreen Skalického příspěvku na FacebookuZdroj: Deník/Reprofoto