Ve videu, které dnes Babiš zveřejnil na twitteru, kritizoval Pavlovy příznivce za narušování jeho setkání s voliči. Nejde podle něj o projev demokracie.

„Důsledkem Vaší kampaně konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny a musíme ho zmírnit. Ať vyhraje kdokoliv z nás, uvědomte si odpovědnost za to, v jakém stavu bude naše společnost po volbách,“ uvedl Pavel. Protikandidáta proto vyzval, aby stáhl všechny reklamní materiály, kde používá strach ze zatažení do války, omluvil se vojákům a jejich rodinám kvůli poškození jejich pověsti ve společnosti a veřejně vyslovil závazek neútočit a neeskalovat situaci v televizních debatách.

O prezidentovi České republiky rozhodne druhé kolo. Utkají se v něm Andrej Babiš (vlevo) a Petr Pavel.
Nejsem válečník, tvrdí Babiš. Strašíte válkou, kontroval Pavel v živé debatě

Závěrečnou část kampaně doprovází zejména téma války. Babiš byl kritizován za billboard s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Po kritice slíbil slovo voják nahradit generálem. Oponentům vadí i následný billboard „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“. Podle kritiků se Babiš snaží téma války využít ve svůj volební prospěch.

Výhružky násilím

V sobotu Babiš oznámil, že obdržel dopis s nábojem a urážkami určený jeho manželce Monice. Výhrůžky odsoudil Pavel i například premiér Petr Fiala. Babiše již o víkendu oba vyzvali, aby kampaň změnil.

Babiš pak zrušil úterní výjezd do Hradce Králové a oznámil, že do druhého kola volby, které se uskuteční v pátek a sobotu, už kvůli výhrůžkám nepovede kontaktní kampaň. Další výjezd po dnešku zatím expremiér v plánu neměl. Na tiskové konferenci v Praze dnes Babiš řekl, že obdržel anonymní dopis, v němž mu někdo vyhrožuje smrtí v případě, že ve volbách vyhraje. Věc nahlásil policii.

„Pokud Andreji vyhrajete prezidentské volby, vezmu si flintu a vydám se na svůj poslední lov. Toho ‚raka‘ (rakovinu), co v sobě nosím, už stejně nepřemůžu, ale pořád se ještě mohu stát pro své syny hrdinou a svým vnoučatům zajistit lepší budoucnost. Buďto prohrajete, nebo zemřete, anebo odstupte, a tím si zachráníte nejen život, ale i čest,“ citoval Babiš z dopisu.

Jednání Poslanecké sněmovny. Může ji prezident rozpustit? Dozvíte se v článku. Ilustrační foto
Co může a nemůže prezident? Jak je to se zákony či rozpuštěním sněmovny

„Aktuální situace je už opravdu daleko za hranou toho, co jsem schopný pochopit. Vyostřuje se do šílených rozměrů, lidé už vyhrožují nejen mně, ale také mému nejbližšímu okolí,“ doplnil šéf hnutí ANO. Agresivita lidí podle něj stoupá i na volebních mítincích.

Babiš vyzval k respektování názorů ostatních a k zastavení nenávisti. Uvedl, že své podporovatele vždy prosil o to, aby se chovali slušně. Pavel dnes Babiše vyzval ke zklidnění situace ve společnosti. Vyčítá mu to, že vlivem jeho kampaně dosáhl konflikt kritické hladiny.

Politici výhružky dostávají běžně

Politici v reakci na dnešní oznámení bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), že už kvůli výhrůžkám nepovede kontaktní kampaň před druhým kolem prezidentských voleb, odsuzují výhrůžky i násilí, současně však upozorňují na to, že výhrůžky často dostávají také. 

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) ČTK napsal, že agresivní chování se mu nelíbí bez ohledu na to, kdo se ho dopouští. „To říkám opakovaně. Pokud jde o ukončení kontaktní kampaně Andreje Babiše, mám spíš pocit, že prostě nefunguje tak, jak si představovali. Jeho dnešní prohlášení považuji tedy spíš za záminku,“ uvedl.

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na twitteru napsala, že podobné zprávy jako Babiš dostává „dnes a denně“. „Stejně jako další politici. Nepatří to k demokracii a vyzývám všechny, aby kritiku vyjadřovali slušně a v mezích pravidel. Tiskovku pořádat ale nebudu, protože bych nedělala nic jiného,“ uvedla.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) uvedla, že příval vulgárních, nenávistných, ale i výhružných vzkazů je jejím denním chlebem. „A přibývá toho čím dál víc. Dost jste tomu ‚pomohl‘ před sněmovními volbami, když jste podporoval agresi vůči Pirátům a označoval je za chátru, která chce lidem krást chalupy. Vzpomínáte?“ vzkázala Babišovi na twitteru.

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) také upozornil na to, že mu chodí nenávistné zprávy a výhrůžky. „Odsuzuji každého, kdo se takto projevuje - nepatří to k demokracii a nenazývám to svobodou slova. Nehodlám k tomu ale pokaždé dělat tiskovku,“ doplnil.

Podobně se vyjádřil i účastník minulé prezidentské volby, textař Michal Horáček. „Před pěti lety jsem v kampani dostával různé vzkazy. Tisíce denně. Přátelské i kritické. Sem tam i nepřátelské; ano, navrhovali mi i rozličné způsoby sebevraždy, případně mi v tom nabízeli asistenci. Ale ani mě nenapadlo svolávat kvůli tomu tiskovky, a tak dávat humusu publicitu,“ napsal.