„Tady se rozezněl poplach. Už před vyhlášením poplachu jsme slyšeli výbuchy,“ řekl Mužík. Ve volební místnosti v tu dobu podle něj nebyl žádný hlasující, poslední volič odešel krátce předtím. Po konzultaci s ministerstvem zahraničí rozhodl český úřad o přerušení voleb. „V 9:56 kyjevského času (8:56 SEČ) jsme hlasování přerušili,“ poznamenal diplomat.

„Po hodině jsme to hlasování obnovili,“ doplnil později s tím, že letecký poplach už byl odvolán. Svůj hlas na ambasádě podle něj zatím odevzdalo 33 Čechů. Při volbách do Poslanecké sněmovny, které se uskutečnily v roce 2021, tedy ještě před válkou, na české ambasádě hlasovalo celkem 53 lidí.

Na možnost, že bude nutné volby přerušit, se zastupitelský úřad připravoval dopředu. Všichni příchozí voliči byli například informováni o tom, kde se nachází nejbližší protiletecký kryt právě pro případ, že by byl vyhlášen poplach. Stanice metra, která je tímto krytem, je vzdálena asi 650 metrů od velvyslanectví.

Ukrajinští vojáci na frontové linii blízko Soledaru v Doněckém regionu 11. ledna 2023
Dobyli jsme Soledar, hlásí Rusové. Obsazení města naznačuje i geolokace

Kyjev se dnes ráno stal terčem dalšího ruského raketového útoku, jehož cílem byla kritická infrastruktura. S odvoláním na činitele ukrajinské prezidentské kanceláře to uvedla agentura Reuters, podle níž se ve městě ozvala série výbuchů a byl vyhlášen letecký poplach. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyzval obyvatele, aby nevycházeli ven. Podle agentury AP jde o první takový útok na Kyjev od noci na Nový rok.

Jakou infrastrukturu přesně útok zasáhl, zatím není jasné. Nejsou ani informace o případných obětech či zraněných. "Detaily stále zjišťujeme," uvedl Kyryl Tymošenko z prezidentské kanceláře. Kličko poznamenal, že trosky jedné rakety dopadly na neobydlenou část západního Kyjeva.