„Sociální demokraté si váží svých voličů a jejich práva svobodně se ve volbách rozhodnout pro svého favorita. Přesto považuji za správné dát najevo svůj názor, a to zcela jasně a zřetelně,“ napsal Šmarda. Dodal, že nemůže dát hlas Andreji Babišovi (ANO), protože k tomu má spoustu důvodů. „Současná kampaň, založená na vyvolávání strachu a nenávisti, je jen jejich potvrzením,“ doplnil.

Pavla označil za občanského kandidáta a poznamenal, že množství získaných podpisů a velká podpora z prvního kola si zaslouží respekt. „Petra Pavla podporuje celá řada politiků. Často je to však jen výraz odporu proti Andreji Babišovi. To je ale pro mne málo,“ napsal. Položil mu proto tři dotazy, které se týkají názoru na zdravotnictví, důchody a daňovou reformu. Dnes doplnil, že s Pavlem nalezli na důležitých otázkách shodu. „V druhém kole voleb jej tedy mohu bez obav podpořit,“ uvedl.

Potvrdil, že sociální demokracie žádné doporučení vydávat nebude. Její voliče považuje za dostatečně uvědomělé, aby se v prezidentské volbě sami rozhodli, komu dají svůj hlas. „Na druhou stranu si myslím, že je dobře, když aktivní politik jasně řekne, na které straně stojí. Záleželo mi na tom, aby Petr Pavel dal jasně najevo, jaké má názory v základních ekonomických a sociálních otázkách, které nás budou v příštích letech trápit,“ řekl ČTK. Ocenil, že nalezli shodu. Své postoje si vyjasnili při písemné komunikaci.

Podporu Pavlovi už dříve vyjádřili například vládní strany nebo Strana zelených, na stranu Babiše se kromě jeho hnutí ANO postavili komunisté. SPD uvedlo, že nepodporuje kandidáta spojeného s vládní pětikoalicí, Babišovi ale podporu nevyslovilo.