- Petr Pavel se stal novým českým prezidentem
- Je čtvrtým prezidentem samostatné ČR (Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman)
- Petr Pavel získal 58,32 procenta hlasů, Andrej Babiš 41,67 procent
- Jak se volilo ve druhém kole ve vaší obci? Podívat se můžete ZDE
- Reakce a aktuální informace čtěte v prezidentském speciálu Deníku
- Co může a nemůže prezident? Jaké má pravomoci? Čtěte ZDE
Druhou příčku ve studentských volbách obsadil bývalý generál Petr Pavel, který od středoškoláků získal 25,7 procenta hlasů. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš skončil třetí, za prezidenta České republiky by jej chtělo 9,9 procenta studentů.
„Velké přízni středoškoláků se celkově těší jen dva prezidentští kandidáti: Danuše Nerudová a Petr Pavel. I mezi nimi je přitom velmi značný rozdíl v počtu získaných hlasů. Na třetím místě je pak s výrazným odstupem Andrej Babiš, který se celkově nedostal ani k dvoucifernému procentuálnímu výsledku,“ uvedl ředitel vzdělávacího programu JSNS Karel Strachota.
Za Babišem se pak na čtvrtém místě umístil senátor Pavel Fischer s 3,6 procenta hlasů a na pátém senátor Marek Hilšer s 2,6 procenta. Zbývající čtyři kandidáti obdrželi od studentů méně než dvě procenta hlasů.
Nerudová vládne na gymnáziích, Babiš na učilištích
Podle Strachoty je ve srovnání hlasování podle typu školy a regionu největší rozdíl u Babiše. „Na gymnáziích dostal celkově 4,9 procenta hlasů, na odborných učilištích téměř 30 procent, přičemž v Ústeckém kraji na tomto typu škol téměř 50 procent hlasů, v Moravskoslezském pak 43 procent,“ sdělil.
Naopak Nerudová podle něj získala na učilištích 37 procent hlasů, což je méně ve srovnání s gymnázii a středními odbornými školami, na kterých má přes 55 procent. Pavel dosáhl nejlepšího výsledku na gymnáziích ve Středočeském kraji a v Praze, kolem 32 procent.
Platný hlas letos odevzdalo 76 136 žáků. Do akce se přihlásilo celkem 515 gymnázií, středních odborných škol a učilišť. Pořadatelem vzdělávacího projektu je společnost Člověk v tísni prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách (JSNS).
Studentské volby mají podle organizátorů přispět k aktivnímu a zodpovědnému občanství budoucích prvovoličů. Studenty mají seznámit se základními principy demokracie a volebním systémem ČR, s programy i jednotlivými kandidáty. Na jednotlivých školách vznikly volební komise složené ze studentů, kteří pracují pod dohledem pedagoga.
Prezidenta středoškoláci poprvé vybírali v roce 2012, tehdy jen v jednom kole. U studentů získal největší podporu hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz, skutečný vítěz voleb Miloš Zeman skončil na čtvrtém místě. O pět let později mezi mladými zvítězil v prvním i druhém kole bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš před Zemanem. V reálných volbách tehdy mandát obhájil nynější prezident.