„Je to tady jiný vesmír,“ říká o obchodu prodavačka Tereza Nováková. Za pultem už stála leckde, tak může srovnávat.

Rozdíl je třeba v tom, že u Dobráka chtějí zákazníci vědět, jestli je maso z chovů, kde zvířata mají šanci vidět nebe a pást se na trávě.

A i jinak mají svou přesnou představu o nákupu. „Přijde zákazník a chce žitný chleba. Když není, jinde by si třeba koupil jiný. Tady ne, otočí se na podpatku, počká si a přijde zase, když se požadovaný druh chleba přiveze. Zákazníci jsou u nás takoví zásadoví,“ popisuje Tereza Nováková klientelu, která v obchodu v centru města vyhledává zboží od malých výrobců a je za to ochotna i připlatit.

Není také obvyklé, že třeba z ovoce a zeleniny se prodává jen sezónní zboží. „Nesháníme zeleninu ze skleníků,“ klidně přiznává Tereza Nováková, protože jiný postup by byl proti zvyklostem zavedeným už původními majiteli.

close Obchod U Dobráka v Českých Budějovicích. info Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek zoom_in Obchod U Dobráka v Českých Budějovicích

Ti obchod opustili letos zjara hlavně z ekonomických důvodů. Nynější obnovení prodeje je pod vlajkou firmy Siria Invest, která zrekonstruoval pekárnu v Husinci a hledala prodejní místo v Českých Budějovicích. „Našel se prostor v Hradební a byl k dispozici i obchod U Dobráka. Určitě jsme spokojeni,“ řekla k zájmu zákazníků Zdeňka Krčálová, obchodní zástupkyně Siria Invest.

Karamel od Vaška 

V České ulici koupíte i sortiment Karamelu od Vaška, který dodává Václav Kalkuš z Českého Krumlova. „Mají standardní, široký výběr. Zvláštností je, že se tam lidé naučili chodit pro litrovku tekutého karamelu, obvykle dodávám do obchodů placatici 0,2 litru,“ říká k dodávkám Václav Kalkuš.

Spolupráce trvá už relativně dlouho. „Minimálně od roku 2015. Našli jsme se navzájem. Tehdy ještě fungoval trh U Vrby (v Českých Budějovicích v Riegrově ulici - pozn. red.),“ vzpomíná Václav Kalkuš a doplňuje, že na trh chodila i bývalá majitelka obchodu U Dobráka. Pak na trh přestala chodit, ale karamelistu z Českého Krumlova sama kontaktovala a začal závoz zboží pod značkou Český karamel do České ulice, který byl nyní po pauze obnoven.

„Jsme rodinná firma o dvou lidech. Nemáme obchodního cestujícího,“ vysvětluje Václav Kalkuš, že nejvíce zakázek získá přes osobní kontakty, známosti a doporučení.

Znovu se navázala i spolupráce s bourárnou masa, která patří pod statek Netěchovice na Vltavotýnsku. „Dodáváme jednou jednou týdně a zakládáme si na tom, že přímo připravujeme, co si zákazníci přejí. Snažíme se jim vyjít vstříc,“ uvedl pracovník bourárny Petr Štěpnička. Takže, kdo chce kilo zadního hovězího, rovnou si ho může dopředu objednat. „V Budějovicích zavážíme víc obchodů,“ dodává Petr Štěpnička.