Za úspěchem firmy, která se nyní na českém trhu řadí mezi desítku největších v oboru stavby dřevostaveb, stojí poctivá práce a individuální přátelský přístup k zákazníkům.

Nyní má společnost PALIS na kontě už 255 postavených domů. „Tak je to už hezké číslo. Postavit 255 domů, to už je nějaký výkon, takže z toho máme samozřejmě radost, že je za námi ta práce vidět,“ usmívá se spokojeně jednatel firmy Palis Jaromír Eisman starší.

Olin Bezchleba
Paštika nemusí být jen levná „nouzovka“. Rodinná konzervárna sází na kvalitu

Mimochodem rčení, že správný chlap má zasadit strom, postavit dům a zplodit syna, překonal hned dvě stě pětapadesátkrát. V prostředním případě tedy samozřejmě. I když stromů už jako určitý revanč přírodě zasadil také hodně a má i syna, který za něj v této době zaběhnutou firmu na výstavbu dřevostaveb přebírá.

A jak vypadal jubillejní dům s pořadovým číslem 250? „Tento náš jubilant je z pera architekta Jířího Zábrana. Je hodně prosklené a je tam i hodně modřínového dřeva na fasádách i střeše. Podle mého názoru je to opravdu zajímavý dům. My se vždy snažíme splnit konkrétní přání a představy zákazníka. Někdo má opravdu velkou fantazii a chce, aby podle toho vypadalo i jeho bydlení. Samozřejmě máme také katalog s asi čtyřicítkou typových domů, ale velký zájem o individuální přístup,“ říká inženýr Eisman s tím, že zájem o dřevostavby v poslední době stále roste.

Když jsme začínali, vlastně krátce po převratu, tak byl podíl dřevostaveb na trhu z rodinnými domy jen jedno procento. Dneska je to zhruba 30 procent. Je to dané tím, že se jednak v těch dřevostavbách příjemně bydlí a také myslím, že má velký vliv fakt, že firma dřevostavbu dodá vlastně kompletně včetně těch návazných řemesel. Za ty roky pracujeme ve skvělé symbióze s našimi nasmlouvanými řemeslníky, takže se nestane, že se měsíc čeká na instalatéra nebo podlaháře. Tím, že je trend udělat prefabrikát, kdy se domy vyrobí v hale a v panelech se zavezou na stavbu, jde vše rychle. Velmi rychle,“ dodává jednatel firmy PALIS Jaromír Eisman starší s tím, že stavba je komplet hotová do tří měsíců.

Chřest, lidově také špargl. V Hraběticích na Znojemsku začali se sklizní zeleného chřestu. Na snímku Eva Bártová
Pochoutka aristokratů. Zapomenutá sláva chřestu se vrací i díky hrabětické farmě

Vedle stavby dřevostaveb se společnost PALIS zabývá i kompletním pilařským provozem. Vyrábí řezivo, hoblované řezivo, lepí nosné prvky do domů, vyrábí kůly, palisády, kompostéry i dětská hřiště. A co se shodně vybaví zakladateli firmy Jaromíru Eismanovi staršímu i jeho stejnojmennému synovi, který právě přebírá vedení společnosti, pokud ucítí vůni dřeva?

„Strašně práce. Vážně. Ale je to moc hezké - ten pocit, když pak předáváte hotový dům a vidíte ten výsledek a tu spokojenost investora. Musím říct, že dodnes mě dojímá, když nám zavolá zákazník, kterému jsme před dvaceti lety postavili dům, a on mám chce popřát hezké Vánoce a že se mu tam celou tu dobu příjemně bydlí,“ uzavírá Jaromír Eisman starší, jehož firma zaměstnává téměř padesátku lidí a dalším patnácti řemeslníkům dlouhodobě dává práci.