Hamburger a okurka, které se dodávají do USA, brokolice a květák, jež mají v oblibě Švýcaři, nebo chobotnice, krokodýl, láhev whiskey, šálek s kávou latté, kabelka či lak na nehty. Na stromečku vám může viset cokoliv, na co si vzpomenete. Vyrábí se ve Dvoře Králové nad Labem na Benešově nábřeží, kde sídlí největší výrobce ručně vyráběných a malovaných skleněných vánočních ozdob v Česku a Evropě. Přehlídka vzorků je opravdu pestrá. Tradiční výroba je plná moderních prvků.

Pod rukama šikovných foukačů a malířek vznikají krásná ručně vyráběná dílka.
Vlastenecké perníčky i Popelčiny oříšky. Výrobce ozdob vsadil na česká témata

"Za poslední dva roky se neuvěřitelně zvedl tuzemský trh. Můžeme za to poděkovat patriotismu českého národa. Obrací se na nás opravdu neuvěřitelné množství českých zákazníků," říká s jistou pýchou v hlase Regina Jáklová, místopředsedkyně výrobního družstva a vedoucí královédvorské provozovny.

"Jde především o mladé rodiny s dětmi. Velmi si toho ceníme. Na českém trhu zažíváme boom. Takový zájem od českých zákazníků jsem ještě nezažila. Je to protiklad ve srovnání s exportem, který naopak klesá," dodává.

Už nyní se chystají na příští rok

Navzdory probíhajícímu adventu se ve výrobním procesu už teď zabývají příštím rokem a novými kolekcemi. "Nejnáročnější období je mezi březnem a zářím. Můžete to připadat zvláštní, ale v létě se dělají přesčasy, chodí se do práce v sobotu, aby se všechno stihlo vyrobit a dodat," líčí Martina Andrlová, která má ve firmě Vánoční ozdoby DUV - družstvo na starosti zahraniční obchod.

Ani teď však klid rozhodně nepanuje. Vánoce se blíží, lidé nakupují, chtějí si ozdobit stromek. Větší frmol je znát i v prodejně ve Dvoře Králové nad Labem. "Hlavně soboty jsou hodně hektické. Přes týden probíhají exkurze do výroby, předvánoční zájezdy. Posílili jsme prodej v obchodě i na e-shopu," popisuje Martina Andrlová.

Pěstování žampionů a hlívy ústřičné ve firmě Agaricus v Kaznějově.
Unikát z rukou pěstitelů. Žampiony z Kaznějova mají desetkrát víc vitaminu D

Covidová situace zatrhla obvyklý prodej na vánočních trzích, kde ozdoby pochopitelně budily pozornost. Dvorské obchodnice a malířky stihly absolvovat jen trhy v Kuksu a Dobřenicích. Těsně před lockdownem v Rakousku prodávaly čtyři dny v obchodním domě ve Vídni a českém velvyslanectví.

Většina ozdob putuje do zahraničí

Do Rakouska, ale také Německa, Švýcarska a dalších zemí Evropy i zámoří putuje nadpoloviční většina skleněných ozdob vyrobených ve Dvoře Králové. "Například Švýcaři mají radši jednoduché dekory, koule, sítotisk, v USA si potrpí na extravagantní motivy," porovnává Andrlová. Do Japonska pro změnu míří mrazolakové vzory s moderními prvky, vyráběné tradiční metodou.

Na českém trhu je aktuální novinkou z minulého týdne limitovaná edice skleněných vánočních skřítků s vousy. Premiérově se na pultech dříve objevily také kolekce s lesní tématikou v podobě hříbků, sovy, veverky, lišky, červenobílé nordic ozdoby inspirované skandinávským prostředím, ale také speciální halloweenské s duchy, dýněmi a pavouky či slon, žirafa nebo krokodýl, kteří odkazují na místní safari park.

Veronika Kösslová vyrábí látkové knížky pro děti.
Žena se pustila do šití „chytrých“ knížek. Těší ji, že jsou z nich děti nadšené

Po uzavření provozovny v Horním Bradle na Chrudimsku letos v dubnu pokračuje výroba vánočních ozdob už jen ve Dvoře Králové nad Labem. Nedaleko odtud, ve Zdobíně, tradice uměleckého družstva začala před 90 lety. V roce 1991 mělo družstvo Vánoční ozdoby šestnáct provozoven.

"Ve srovnání s loňským rokem produkce klesla o dvacet procent. Projevilo se na tom uzavření provozu v Horním Bradle," konstatovala Regina Jáklová, místopředsedkyně výrobního družstva a vedoucí královédvorské provozovny.

Stovky barevných odstínů 

Při výrobě vánočních ozdob používají ve Dvoře Králové přibližně 600 barevných odstínů až v šesti efektech jednotlivého odstínu - lesk, mat, mrazolak, porcelán, metalíza a takzvaný skořápkový efekt. Široká nabídka posypů a doplňků k dekorování vánočních ozdob umožňuje splnit i ta nejrozmanitější přání a představy zákazníků. Při exkurzích můžou zájemci názorně vidět, jak složitým procesem probíhá výroba vánočních ozdob: od foukání suroviny, stříbření, barvení, dekorování až po balení.