Jde v podstatě o vytvoření aplikace pouze jedním zdrojovým kódem, aby fungovala na všech dostupných mobilních platformách a zároveň i jako webová stránka nebo desktopová aplikace.

„Existuje řada způsobů, jak jeden zdrojový kód převést do jiného funkčního kódu pro danou platformu, ale v těchto řešeních jsme stále viděli nedostatky. Cestou, kterou jsme se nakonec vydali je jednoduchý princip, kdy webovou stránku nebo aplikaci uzavřeme do webového prohlížeče na dané mobilní nebo desktopové platformě,“ popisuje František Kohout.

Terapeutka vyrábí vlastní kombinace květových esencí. Pomáhají zpracovat potlačené emoce i uvolňovat traumata
Terapeutka vyrábí vlastní květové esence. Pomáhají zpracovat potlačené emoce

Díky tomuto jednoduchému principu se dají velmi efektivně a hlavně rychle budovat aplikace, které pokrývají široké pole potřeb. Mohou mít informativní charakter, jako například aplikace pro různé kulturní akce, festivaly, konference nebo jako vnitropodnikové aplikace pro zaměstnance. Dají se použit jako nástroj pro prodej zboží nebo k nabídce služeb.

Ve společnosti Galosoft provozují na této platformě dokonce i podnikatelský software pro pokladní a účetní systémy, který je denně využíván stovkami českých podnikatelů.

Programování ho zaujalo už ve školním věku

O programování se František Kohout zajímá od školního věku, nicméně k mobilním aplikacím se dostal až v okamžiku, kdy firmě, pro kterou dnes pracuje, začaly unikat zcela zásadní zakázky s tím, že mobilní aplikace zatím nevyvíjela. „Prudký nárůst chytrých zařízení na celosvětovém trhu nám otevřel oči a my se začali soustředit i na tento sektor“, svěřuje se a dodává, „podobně jako v mém oblíbeném mottu - přizpůsob se, inovuj anebo zemři!“

Výhodou jakéhokoli IT sektoru je zcela jistě uplatnitelnost jedince na trhu. „Díky mým znalostem mohu já i moje rodina žít relativně v klidu. I kdyby se mi nedařilo v podnikání, po mých zkušenostech a znalostech bude na trhu práce vysoká poptávka. Tedy alespoň v příštích několika dekádách, kdy nás poté možná nahradí roboti.

Horse Soul Brand propojuje tradici kovářství s moderními technologiemi a materiály
Metodou 3D tisku vyrábí podkovy na míru. Česká firma zaujala i v zahraničí

Doufám však v opak. Lidská kreativita je pro umělou inteligenci stále ještě na hony vzdálená“, zamýšlí se pan František.

Nevýhody spatřuje v nedostatku sociálních kontaktů a částečné ztrátě povědomí o reálném světě, nejen s ohledem na poslední rok, který jsme téměř všichni alespoň z nějaké části díky coronavirové infekci strávili doma. „Moje extrovertní povaha na tyto vlivy moc netrpí, ale pozoruji tyto potíže občas u mých kolegů nebo se mnohdy o těchto sociálních dopadech moderního světa dočítám v různých odborných článcích a médiích. Ačkoli je to u „ajťáka“ jako jsem já neobvyklé, nemám například žádnou sociální síť a zakládám si na reálném kontaktu, ale to už jsme u jiného tématu,“ uvádí František Kohout.

IT technologie rychle mění svět kolem nás

Jako člověka z oboru ho mnohdy až děsí, jakou rychlostí se mění dnešní moderní svět. Budoucnost vidí zejména v demokratizaci a decentralizaci všeho kolem, zejména ve finančním nebo státním aparátu.

„Ideální životní situace je taková, kdy vás a vaši rodinu uživí to, co vás zároveň baví a naplňuje. Optimisticky bych si dovolil říct, že mým plánem je činit tak po zbytek života, ale člověk nikdy neví. Kromě vývoje komerčních projektů se soustředím i na kryptoměny a poradenství v obecné rovině ICT uvnitř malých a středních firem, které řeší neustále opakující se problémy, většinou vycházející ze stejného vzorce a tím je nedostatečná nebo podceněná technologická příprava,“ sděluje.

Kateřina Kopová s exkluzivní Mandlovkou a Meruňkovkou 2020
Letní hit? Vyrábět mandlovou limonádu napadlo podnikatelku v době covidu

Vývoj mobilních aplikací, chytrých zařízení a obecně i moderní doby jde bleskurychle dopředu. Každý den přináší něco nového, a tak člověku nezbývá nic jiného než neustále sledovat trendy a držet krok.

„Osobně jsem stál u vývoje desítek produktů v rámci webových nebo mobilní aplikací s přesahem do finančního, státního i soukromého sektoru. I přes řadu úspěšných projektů jsem si prošel i mnoha problematickými projekty. Obecně by se ale dalo říct, že na svůj životní projekt ještě stále čekám,“ dodává František Kohout na závěr.