Fyzioterapii vyhledávají lidé všech profesí včetně vrcholových sportovců. Petr Toncar, který se určitou dobu pohyboval i u basketbalové reprezentace, je sice rozený Ústečan, ale srdcem Děčíňák. Přestěhoval se sem kvůli rodinné vazbě a chalupě v nedalekých Maxičkách. Vždy tíhnul jak ke sportu, tak k medicíně, a z toho vyplynulo i studium fyzioterapie.

„Sehnat dnes fyzioterapeuta není pro nás vůbec jednoduché, protože musí projít náročným vzděláním a na škole je poměrně vysoká „úmrtnost“ studentů. I když třeba Děčín, pokud jde o péči v tomto oboru, vyniká mezi jinými okresními městy stejně jako v porovnání s nedalekým Ústím,“ je přesvědčen Petr Toncar.
Blízkost hranic nehraje žádnou roli
Ve fyzioterapii převažuje česká klientela i proto, že léčba je hrazena zdravotní pojišťovnou. „Jsou ale i samoplátci, kteří raději, než aby šli k lékaři, vystáli si frontu, a nakonec jim byla předepsána nějaká terapie, přijdou rovnou k nám s tím, že mají problém a potřebují ho řešit. Těchto lidí přibývá a kvalitní fyzioterapie je pro ně rozhodující.“

Pokud tento obor něco pálí, je to jednak nedostatečné finanční ohodnocení od pojišťoven a také situace, kdy člověk s akutním problémem má problém sehnat včasnou terapii.
„I proto jsme přišli s fyziopohotovostí, což je široko daleko unikát. Vážný zdravotní problém zde tak řešíme již druhý den.“ Do spádové oblasti zdejší fyzioterapie patří kromě Děčínska i Liberec, Varnsdorf, Česká Lípa, ale třeba i Chomutov.
Životní styl přináší i problémy
Na zdravotním stavu populace se logicky projevuje životní styl – sedavá zaměstnání, málo pohybu či špatná životospráva. Třeba na Děčínsku a okolí se ale lidé podle fyzioterapeuta hodně hýbou, chodí na procházky, sportují. Láká je k tomu nádherná příroda kolem města, které se rozkládá se na rozhraní Českého Švýcarska a Českého středohoří.

Klasickým klientem fyziocentra je člověk, který přetížil nějakou část těla, stereotypně sedí v kanceláři či vykonává určitý stálý pohyb. Protikladem jsou sportovní aktivity a z nich vyplývající zátěžové obtíže pohybového rázu, záněty, únavové zlomeniny, distorze a jiná traumata. Zejména po úrazech je riziko z prodlení či vynechání následné fyzioterapie nebezpečné
Obor roste a stále se rozvíjí
Mezi trendy, které fyzioterapii posouvají dál, bezesporu patří léčba stále modernější přístrojovou technikou. „Díky sofistikovanému softwaru jsme schopni lépe cílit péči, moderní postupy dnes umí řešit i dříve neřešitelné problémy jako je zatuhnutí jakékoli části těla, různé srůsty. Díky IT technologiím máme také lepší vyšetřovací metody,“ říká fyzioterapeut.
Na fyzioterapii v Děčíně si podávají dveře sportovní hvězdy. „Sportovci si nás nacházejí dost často,“ říká Petr Toncar a jako příklad uvádí třeba skikrosaře Tomáše Krause, cyklistu Ondru Cinka, kamarádí se s basketbalisty Tomášem Satoranským, Honzou Veselým či Lubošem Bartoněm, které zná jako fyzioterapeut z reprezentace. I oni těží z obrovského pokroku fyzioterapie za posledních třicet let.
Volný čas věnuje i městu
Pro Děčín by Petr Toncar dýchal a snaží se zde zapojovat i do veřejného života, pomoci jeho dalšímu rozvoji a propagaci i s ohledem na turistický ruch. Se společníkem zde vybudoval kemp, organizoval evropský šampionát v psích sportech.

Dnes již s úsměvem vzpomíná na nechtěné prvenství, díky kterému byl v březnu 2020 prvním českým pacientem s diagnostikovaným Covidem-19. Jeho dcera pak byla prvním dítětem s nemocí, maminka prvním člověkem nakaženým v Česku a tatínek byl první pozitivní pacient nad 70 let.
Sport Petra provází celý život, od kajaku přes veslování, lyžování, plavání i triatlon až po canicross. Rád také cestuje, jeho favoritem jsou skandinávské země. Miluje karavaning a cestuje v obytném autě.