Fyzioterapii vyhledávají lidé všech profesí včetně vrcholových sportovců. Petr Toncar, který se určitou dobu pohyboval i u basketbalové reprezentace, je sice rozený Ústečan, ale srdcem Děčíňák. Přestěhoval se sem kvůli rodinné vazbě a chalupě v nedalekých Maxičkách. Vždy tíhnul jak ke sportu, tak k medicíně, a z toho vyplynulo i studium fyzioterapie.

Ponožkoboty Skinners získávají na oblibě. Do současnosti se prodalo téměř půl milionu párů skinnersek.
Znáte skinnersky? České ponožkoboty bodují ve více než stovce zemí světa

„Sehnat dnes fyzioterapeuta není pro nás vůbec jednoduché, protože musí projít náročným vzděláním a na škole je poměrně vysoká „úmrtnost“ studentů. I když třeba Děčín, pokud jde o péči v tomto oboru, vyniká mezi jinými okresními městy stejně jako v porovnání s nedalekým Ústím,“ je přesvědčen Petr Toncar.

Blízkost hranic nehraje žádnou roli

Ve fyzioterapii převažuje česká klientela i proto, že léčba je hrazena zdravotní pojišťovnou. „Jsou ale i samoplátci, kteří raději, než aby šli k lékaři, vystáli si frontu, a nakonec jim byla předepsána nějaká terapie, přijdou rovnou k nám s tím, že mají problém a potřebují ho řešit. Těchto lidí přibývá a kvalitní fyzioterapie je pro ně rozhodující.“

Milan Douděra má na jihu Plzeňska zhruba tři tisíce keřů rakytníku, z nichž dělá různé výrobky.
Muž z Plzeňska vyrábí pochoutky z rakytníku. Díky zařízením vlastní výroby

Pokud tento obor něco pálí, je to jednak nedostatečné finanční ohodnocení od pojišťoven a také situace, kdy člověk s akutním problémem má problém sehnat včasnou terapii.

„I proto jsme přišli s fyziopohotovostí, což je široko daleko unikát. Vážný zdravotní problém zde tak řešíme již druhý den.“ Do spádové oblasti zdejší fyzioterapie patří kromě Děčínska i Liberec, Varnsdorf, Česká Lípa, ale třeba i Chomutov.

Životní styl přináší i problémy

Na zdravotním stavu populace se logicky projevuje životní styl – sedavá zaměstnání, málo pohybu či špatná životospráva. Třeba na Děčínsku a okolí se ale lidé podle fyzioterapeuta hodně hýbou, chodí na procházky, sportují. Láká je k tomu nádherná příroda kolem města, které se rozkládá se na rozhraní Českého Švýcarska a Českého středohoří.

Robert Štěpánek provozuje v Petrově nad Desnou pražírnu.
Z "turka" přesedlal na výběrovou kávu. Nyní má pražírnu

Klasickým klientem fyziocentra je člověk, který přetížil nějakou část těla, stereotypně sedí v kanceláři či vykonává určitý stálý pohyb. Protikladem jsou sportovní aktivity a z nich vyplývající zátěžové obtíže pohybového rázu, záněty, únavové zlomeniny, distorze a jiná traumata. Zejména po úrazech je riziko z prodlení či vynechání následné fyzioterapie nebezpečné

Obor roste a stále se rozvíjí

Mezi trendy, které fyzioterapii posouvají dál, bezesporu patří léčba stále modernější přístrojovou technikou. „Díky sofistikovanému softwaru jsme schopni lépe cílit péči, moderní postupy dnes umí řešit i dříve neřešitelné problémy jako je zatuhnutí jakékoli části těla, různé srůsty. Díky IT technologiím máme také lepší vyšetřovací metody,“ říká fyzioterapeut.

Na fyzioterapii v Děčíně si podávají dveře sportovní hvězdy. „Sportovci si nás nacházejí dost často,“ říká Petr Toncar a jako příklad uvádí třeba skikrosaře Tomáše Krause, cyklistu Ondru Cinka, kamarádí se s basketbalisty Tomášem Satoranským, Honzou Veselým či Lubošem Bartoněm, které zná jako fyzioterapeut z reprezentace. I oni těží z obrovského pokroku fyzioterapie za posledních třicet let.

Volný čas věnuje i městu

Pro Děčín by Petr Toncar dýchal a snaží se zde zapojovat i do veřejného života, pomoci jeho dalšímu rozvoji a propagaci i s ohledem na turistický ruch. Se společníkem zde vybudoval kemp, organizoval evropský šampionát v psích sportech.

Hlávky se prvotně očistí od hrubých nečistot a zbytků hlíny.
Zelí kvasí i rok. Do Křimic si pro zdravou pochoutku jezdí lidi z celého Česka

Dnes již s úsměvem vzpomíná na nechtěné prvenství, díky kterému byl v březnu 2020 prvním českým pacientem s diagnostikovaným Covidem-19. Jeho dcera pak byla prvním dítětem s nemocí, maminka prvním člověkem nakaženým v Česku a tatínek byl první pozitivní pacient nad 70 let.

Sport Petra provází celý život, od kajaku přes veslování, lyžování, plavání i triatlon až po canicross. Rád také cestuje, jeho favoritem jsou skandinávské země. Miluje karavaning a cestuje v obytném autě.