„Setkávání se zákazníky je stále zajímavé. V posledních letech vnímám změnu jejich chování, uzavřít obchod je mnohdy složitější než dřív. Osobně si zakládám na přímém kontaktu, individuálním přístupu, kdy se s člověkem potkám, popovídáme si a já pro něj vymyslím nejvhodnější řešení,“ říká Háger.

Cestu k podlahám a všemu, co je s nimi spojené, si Ivo Háger našel postupně. Studoval totiž jiný obor a k tomu se věnoval sportu. „Někdy v roce devadesát čtyři jsem se tomu začal věnovat spolu Tomášem Hegerem, spoluhráčem z hokeje. Tehdy jsme si založili malou firmu s názvem ITO. Fungovali jsme nejprve v Křelově u kamarádových rodičů ve stodole, kde byla naše vzorkovna a kancelář. Zde se realizovaly první zakázky, moc rád na to vzpomínám. No a zhruba po třech letech, někdy na konci roku devadesát šest, se naše cesty rozdělily a od jara následujícího roku to dělám sám,“ říká Háger.

Nilmore tvoří cirkulární oblečení, které se dá recyklovat. Společnost získala 1. místo v soutěži pořádané MSIC.
Ostrava jako budoucí centrum cirkulárního textilu? Značka Nilmore v to doufá

Podlahářství není jeho původní obor. „Nemám podlahářské vzdělání, ale elektroprůmyslovku, obor spojová technika. Takže telefony, ústředny a tak dále. Už na střední jsem preferoval sport a věděl, že nepůjdu na vysokou školu. Proto jsem si spíš hledal práci. Začal jsem jako dělník v MEZu Holice. Potom jsem šel kvůli hokeji do Prostějova, to do fabriky Agrozetu na zásobování,“ vzpomíná.

Z každé práce si pak vzal něco, co se hodilo v budování vlastní firmy. „Ta zaměstnání předtím mi prospěla a pomohla. MEZ mě naučil dělat rukama, v Agrozetu jsem pochopil něco o nakupování, jednání s lidmi. Také jsem prodával televize a různé spotřebiče ve firmě Elkon, pod kavárnou Corso naproti orloje. Vůbec mi nevadilo, že nedělám, co jsem vystudoval. Setkal jsem se s mnoha skvělými lidmi, kteří mě různě ovlivnili a formovali. A proniknout do oboru podlah byla výzva a zajímalo mě to, protože to bylo zase něco nového,“ říká Háger.

Nyní má firmu prakticky ve středu města Olomouc, ale k tomu se propracoval postupně. „Nejprve jsem začínal v Droždíně, opět ve stodole - vzorkovně. Spolu se mnou byli v areálu další spřátelené firmy, nabízely nábytek, dlažby a krby. Navzájem jsme si pomáhali se získáváním zakázek a jejich realizací, bylo to příjemné. V průběhu roku 2001 se dostavěl, jak se říká v Olomouci, „Ušatý dům“. Koupil jsem si tam v přízemí prostor a od té doby sídlím zde. Baví mě to pořád, do práce se pořád těším,“ říká Háger.

„Struktura firmy je jiná než na začátku, zaměstnávám několik lidí, to jsou převážně podlaháři a paní na prodejně. Na složitější a větší zakázky mám podle potřeby další šikovné podlaháře, se kterými spolupracuji léta. Funguje to dobře,“ podotýká.

Díky VIRTUAL REAL LIFE (VR Life) slouží virtuální technologie jako pomocník v rehabilitacích.
Nápad ostravské firmy mění svět rehabilitací. Přesouvají se do virtuální reality

Podlahy navrhuje nejraději na přání zákazníka tzv. „šité na míru“. „Dodáváme převážně do bytů, rodinných domů, ale i do kanceláří, ordinací a dalších administrativních prostor. Jsou to hlavně koberce, PVC, vinylové podlahy, dřevěné, korkové nebo marmolea. Samozřejmě se potýkáme i s různými problémy. Poslední dobou to byly třeba výpadky dodávek některých materiálů, zvedání cen z důvodu Covidu. Je to takové složitější. Zakládám si hlavně na kvalitních materiálech a řemeslném provedení, detailech. Snažíme se používat moderní technologie např. od Mapei a nářadí pro podlaháře. A těší mě to, protože zákazníkovi dáváme špičkovou kvalitu,“ říká Háger.

Typů a druhů podlah je mnoho. Je nutné neustále sledovat nové trendy. „Krása je také v tom nabídnout zákazníkovi něco speciálního. Například je početná skupina lidí, kteří mají rádi přírodní materiály, vše zdravotně nezávadné, ekologické. A dokážou zohlednit i vyšší cenu. Třeba koberce ze sisalu, kokosu, vlny nebo marmoleum,“ vysvětluje Háger. Tím, že lidé cestují po celém světě, se setkávají s různými typy podlahovin. A stává se tak, že chtějí u sebe doma měkký koberec s podložkou, jako viděli v USA nebo lepený vinyl v koupelně jako ve Švédsku a podobně. „Jsme tu od toho, abychom uměli správně poradit, doporučit a zrealizovat prakticky každé přání zákazníka,“ uzavírá.