Aby využil léty nabrané, bohaté zkušenosti z oboru, založil v roce 1992 společnost Nuclea. „Šlo o inženýrsko-výrobní organizaci se zhruba 150 zaměstnanci. Zaměřovala se na oblast velké energetiky, tedy temelínskou a dukovanskou elektrárnu, a klasickou energetiku,“ vysvětluje Jan Padrnos.

Zkušenosti s velkou energetikou jej přiměly stále častěji se zamýšlet, jak by se dala využívat odpadní tepelná energie.

Experimenty s malými tepelnými čerpadly

Jako správný český kutil začal experimentovat s malými tepelnými čerpadly. Nejdříve na své chalupě. Od toho byl krok k rozhodnutí založit v roce 1997 dceřinou společnost Nukleon. V ní toužil zúročit své odborné znalosti i letitou praxí nabyté zkušenosti pro využití odpadního tepla a vše dál rozvíjet.

„Tenkrát ještě řada lidí o tepelných čerpadlech takřka nic nevěděla. Dokonce mnohým bylo divné, že lze odebírat tepelnou energii ze země nebo ze vzduchu, a to i když je venkovní teplota minus patnáct stupňů,“ směje se zakladatel firmy.

S jedním ze svých nápadů zašel tehdy za vedením města Třebíče. Navrhl mu využití odpadního tepla, vznikajícího při chlazení ledu na zimním stadionu. „Byli jsme takříkajíc pionýry, když naše společnost v roce 2006 instalovala na třebíčském zimním stadionu tepelná čerpadla. Využívají je tam dodnes,“ říká potěšeně Padrnos.

Zbytkové teplo z chlazení ledové plochy je prostřednictvím tepelných čerpadel využito na vytápění budovy a k ohřevu vody do sprch. Za tento projekt získaly firma a město Třebíč od Ministerstva průmyslu a obchodu prestižní ocenění Energetický projekt roku 2007.

Využití odpadního tepla v čistírně

Zdařilým projektem Nukleonu byl i ten na využívání odpadního tepla v třebíčské čistírně odpadních vod, kde pomocí tepelných čerpadel proměnili tepelnou energii z natékající kanalizační vody do čistírny na vytápění budovy s kancelářemi, laboratořemi a zázemím.

„Po čase se na nás obrátili znovu. Prostřednictvím dalšího tepelného čerpadla teď ohřívají vodu na vyšší stupeň, aby mohla být využita v rámci technologie dalšího čištění,“ nastínil Jan Padrnos jednu ze stovek referencí firem a domácností, jimiž se Nukleon pyšní. K Nukleonu založil ještě další společnost Nukleon CZ, zabývající se výrobou a montáží tepelných čerpadel.

V minulosti instalovala společnost Nukleon zhruba desítku svých zařízení v Rusku, ale i v Rakousku, na Ukrajině a jinde. Kupříkladu nedaleko Innsbrucku umístil Nukleon v rozlehlém hotelovém komplexu tepelná čerpadla pro využití odpadní energie z veškerých odpadních vod odtékajících z areálu, aby tak zajistil ohřev vody v hotelu.

Zajímavým byl i projekt pro velkou zemědělskou farmu v Bělorusku, kde tepelnými čerpadly ochlazují čerstvě nadojené mléko při protékání do transportních nádrží. Kromě vytápění budov využijí odpadní teplo pro ohřev vody na mytí zařízení technologie pro dojení a transport mléka.