Knižní záchranka sídlí ve Zlíně, její akční rádius je spojený hlavně s Moravou. Zásah jinde v republice ale vyloučený není. „Řekněme, že ochota vyrazit je přímo úměrná počtu odvážených knih. Už jsme takhle byli i v Příbrami, Praze nebo Plzni,“ popisuje Dostál. Tento týden má záchranka nabito, čeká ji cesta minimálně do Vsetína, Brna a Olomouce. „Nejspíš začaly jarní úklidy, takže je toho dost. Jinak ale vyjíždíme asi dvakrát do měsíce,“ doplňuje.

Knižní záchranka funguje pátým rokem a počty odvezených knih se pohybují v desítkách tisíc. „Nejčastěji nás volají lidé, kteří knihy zdědili v pozůstalosti. Nebo pomáháme knihovnám, které vyřazují staré fondy,“ líčí Dostál.

Betonové psí pisoáry slouží v Brně už 10 let. První instalovali v městské části Líšeň
Psí pisoáry slouží deset let. O patent z Brna mají zájem i Maďaři

Služeb Knižní záchranky využila i třeba spisovatelka Dana Šimková. Knižní záchrance odevzdala přes tři tisíce knih. „Asi sedm stovek bylo z pozůstalosti po babičce, zbytek pocházel z vyklízené fary,“ vypráví. Ze služby měla velkou radost, protože se chtěla knih zbavit, zároveň k nim má ale silně zakořeněnou úctu a hodit je jen tak do popelnice nepřicházelo v úvahu. „Sama jsem vystudovaná knihkupkyně a pocházím z rodiny, kde se s knihami vždycky pracovalo. Takže mám v krvi, že ke knihám se má vždy chovat s úctou a nemají se ničit. Záchranka byla opravdu elegantní řešení,“ pochvaluje si.

Účelem Knižní záchranky ale není podnikání a plnění antikvariátů. Cílem je hlavně pomáhat, a to nejen majitelům nechtěných knih, ale lidem a místům, kde je to potřeba. Každý náklad se pečlivě vytřídí, zkatalogizuje a pak putuje do dalšího prodeje.

Mezi knihami převažuje klasika 

Knižní záchranka patří pod projekt Knihomilové, jehož součástí jsou i KnihoTrhy, v podstatě knižní bleší trhy, nebo dobročinné knihovničky Book2Go v nemocnicích a na dalších veřejných místech. „Část výtěžku pokryje náklady na záchranku a sklad, knihy převážíme a ukládáme zdarma. Zbytek výtěžku pak míří na podporu nějakého lokálního projektu, ať už je to útulek nebo podpora konkrétního dítěte s handicapem,“ vysvětluje Dostál.

Pokračovatelé v tradičním řemesle. Na snímku František Joch z třetí generace zakladatele dílny a jeho praneteř Gabriela Bartošková z páté generace pokračovatelů rodu
Tradiční i „trendy“ modrotisk umí ve Strážnici. Dílna funguje už 116 let

Momentálně se díky starým knihám podařilo vybrat už skoro čtvrt milionu korun. Igor Dostál ale poznamenává, že to jde pomalu. „Ona cena těch knih není nikdy velká a ani nebude. Z 99 procent je to Jirásek, Němcová a další klasika, kterou máme všichni doma. V podstatě je to neprodejné,“ popisuje.

Zákazníci KnihoTrhů nebo dalších jarmarků, protože Knihomilové knížky pro jejich vlastní účely věnují i neziskovým organizacím, ale přistupují na pravidla charitativní hry. A jsou ochotní zaplatit vyšší sumu. Nejvíce se podařilo z nákladu knižní záchranky prodat knížku od spisovatele, legendy českého sci-fi a fantasy Jiřího Kulhánka. „Kniha se prodala za třináct tisíc korun,“ vypočítává Dostál.