Základ rostlinných jogurtů tvoří kvalitní živá probiotika, neboli zdraví prospěšné bakterie. „Používám různé suroviny, protože mě baví zkoušet nové kombinace. Mezi ně patří různé druhy obilovin, ořechů či semínek. Osobně mám moc ráda kokosový, ovesný a například kokosovo–makový jogurt,“ svěřuje se výrobkyně.

Majitel bylinné farmy Květomluva Radek Fryzelka s rodinou.
Poctivost, kvalita a ruční výroba. Vlachovické bylinné farmě se daří

Vyrábět jogurty se naučila díky kurzu. „Na kurzu Atreye Rae a Kateřiny Halamové Fermentování pro superlidi mě rostlinné, veganské jogurty úplně okouzlily svou chutí a jednoduchostí výroby. Jsem z nich nadšená dodnes. Navíc jsou pro mě lépe stravitelné než mléčné výrobky. Kromě toho jsem si ještě koupila jogurtový e-book od Superkvašáků, díky kterému jsem si ještě víc rozšířila obzory a pomohl mi vychytat některé mouchy,“ popisuje Brňanka.

Snadná příprava? 

Jejich příprava je podle Poppové snadná. „Uvařím ovesnou kaši. Rozmixuji ji dohladka a trochu ji přisladím. Přidám probiotika a dám směs kvasit většinou na šest až osm hodin a je hotovo,“ říká žena.

Nyní se rozhodla uspořádat svůj první kurz v Brně. Chce se s účastníky podělit o své zkušenosti a recepty. „Cílem kurzu je naučit účastníky různé postupy výroby domácích rostlinných jogurtů z různých surovin a ukázat, že je to opravdu velmi snadné a jde to i se základním vybavením, jako je třeba termoska. Navíc jde o velmi aktuální a zajímavé téma, takže plánuji kurzy pravidelně opakovat,“ vysvětluje výrobkyně domácích jogurtů.

Květa Látalová provozuje Babinský bistro na hradě Špilberk v Brně
Žena mnoha profesí. Provozuje kavárnu a organizuje běh ze Šumavy až do Prahy

Ve volném čase ráda tvoří a tráví čas v přírodě. „Jezdím na kole, peču, tančím, houpu se v hamace a ochutnávám dobroty, takže gastroturistika je značka ideál,“ uzavírá rodačka z Brna.