„Vést hospodu nebo divadlo je těžké. Musí se sejít správní lidé na správném místě. Myslím si, že k otevření comedy clubu musí být člověk opravdu fanouškem žánru jako takového,“ říká Kristýna Haklová.

Česká spoluzakladatelka Metro Comedy Clubu začala se stand-upem v roce 2016. Už tehdy rovnou v angličtině. Protože v Praze v té době nebylo tolik cizojazyčných ani českých „open miců“, tedy večerů, kde se začínající komici učí vystupovat a zkušenější testují nový materiál, jezdila bavit návštěvníky do Berlína a pak po celé Evropě. Brzy se stala zavedenou bookerkou a promotérkou, která pořádá anglicky mluvené stand-up večery v Praze. Odtud to byl jen kousek k založení vlastního klubu.

Metro Comedy Club se otevřel v roce 2022. Komičky přišly s nápadem na založení podniku už v letech 2018 a 2019. Nedařilo se jim ale najít vhodné prostory. Vše navíc v roce 2020 zkomplikovala koronavirová pandemie. Podnik nakonec sídlí v ulici Štítného přímo naproti Žižkovskému divadlu Járy Cimrmana.

„Většina komiků z anglicky mluvící scény nám ve fázi drobných oprav, které jsme mohly dělat samy, přišla na pomoc se škrábáním zdí a podobně,“ přiblížila Haklová. Častým moderátorem anglicky mluvených vystoupení v klubu se stal skotský komik Grant Gallacher. „Hodně pomáhá zdejší komunitě a začínajícím komikům tříbit jejich výstupy,“ doplňuje spoluzakladatelka.

close Skotský komik Grant Gallacher v pražském Metro Comedy Clubu. info Zdroj: se svolením Jiřího Šedy zoom_in Skotský komik Grant Gallacher v pražském Metro Comedy Clubu.

Nechyběla ale ani pomoc ze strany tuzemských komiků, konkrétně od jedné z hvězd televizního Comedy Clubu a produkce Na stojáka – Dominika Heřmana Lva. „Ne, že by se přímo podílel na otevření klubu, ale v Praze jako první pořádal stand-upy v angličtině. Když jsem začínala pořádat stand-upy sama za sebe, tak mi hodně pomohl. Byl opravdu ochotný sdílet zkušenosti a kontakty,“ popisuje Haklová.

Bavit a pomáhat komikům růst

Metro Comedy Club pravidelně bookuje profesionály z Evropy i USA. V podniku už performovala například etablovaná americká komička April Macie, která se se svým vystoupením objevila také na Netflixu, nebo Sam Tallent, hvězda amerických klubů, autor několika knih o stand-upu a i jeden z hostů The Joe Rogan Experience, jednoho z nejposlouchanějších podcastů na světě. Svoji samostatnou show tu měla také Bianca Cristovao, sestra zpěváka Bena Cristovaa, která se svým stand-upem sklízí velké úspěchy v Americe a v létě se vrátí do Prahy.

Co se týče českých komiků a komiček, v Metro Comedy Clubu ráda vystupuje například držitelka ceny Magnesia Litera Lucie Macháčková. „Křtila u nás obě své knihy a říkala nám, že v Metro Comedy Clubu bude křtít i vše další, co napíše,“ vysvětluje Haklová.

Mimo Macháčkové se v podniku objevují i její kolegové z produkce Underground Comedy jako Tomáš Plhoň, Libor Macháček či Tereza Bonaventurová, a to v rámci moderací českých open mic večerů. Podobné pořady tu v minulosti měl i neméně populární Jiří Jakima.

„Metro Comedy Club má jediný účel: Aby se lidé v něm opravdu bavili. Dokud budeme bavit lidi, tak budeme mít otevřeno. Čím známější a etablovanější komici tu budou vystupovat a čím více komiků tuzemské scény tu vyroste v profesionály, tím více se budeme radovat. Metro Comedy Club je komunitní centrum pro místní komiky,“ uzavírá Kristýna Haklová.