„Hrozba koronaviru nás zpočátku vyděsila, stejně jako každého. Vzhledem k tomu, že jsme v útulku jen dva, kteří se o zvířata staráme, tak jsem měla strach nejen z nákazy, ale také z případné karantény,“ popsala nesnadné začátky koronavirové krize.

ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

S tím souviselo zavádění opatření. „Každý víkend se u nás sešla spousta venčitelů a zájemců návštěvu útulku, a proto jsme zrušili ještě před vyhlášením nouzového stavu venčení a mazlení s pejsky. Naštěstí jsme měli v zásobách nějakou desinfekci a roušky, které jsme začali používat,“ popsala.

S kolegou se střídali tak, aby se nepotkávali a vše každý po sobě dezinfikoval. Adopce psů probíhaly pouze po předchozí telefonické dohodě a za dodržení všech potřebných opatření. „Pokud bychom oba onemocněli, tak nevím, kdo by se o ně staral, ale naštěstí jsme zdraví a nemuseli jsme nic takového řešit,“ popsala.

Krmiva naštěstí byly dostatečné zásoby a fungoval i závoz masa, které objednávají přes internet a platí převodem. „Jen pán, který maso vozí, nám ho nechal za vraty a jen prozvonil, abychom si ho vyzvedli,“ uvedla Monika Kolková.

Často se říká, že psi dovedou vycítit, když má člověk obavy, něco ho trápí. Měla pocit, že by psi „tušili“, že se něco děje? „To si nemyslím. Jen někteří byli trochu nervózní z roušek, ale brzy si zvykli. Samozřejmě jsme je nosili, jen pokud byla v útulku další osoba,“ řekla.

Počet psů během krize se měnil a nepřekročil deset jedinců. „Většinu psů se nám podařilo umístit do nových domovů. Domníváme se, že pobyt doma využila řada lidí k adopci psů - podle našich zpráv tomu nebylo jen v našem útulku - a právě tuto situaci využili k sžívání se s novým členem rodiny,“ vyprávěla.

Dokonce se neobjevovali ani zaběhnutí psi. „Myslíme si, že lidé tím jak byli více doma, tak měli i daleko více času se jim věnovat. Venčení psa byl také jeden z důvodů, kdy lidé mohli opustit domov a tak věřím, že i procházek si chlupáči užili daleko víc než jindy,“ dodala na závěr našeho rozhovoru.

Koronavirová krize ukázala nové české hrdiny - zdravotníky, lékárníky, řidiče autobusů, prodavačky, pošťačky a další profese. Všichni zaslouží obdiv a poděkování. Deník je představuje v seriálu. Další příběhy hrdinů čtěte ZDE.