Pro účesy zdobené copánky všech možných velikostí, barev a druhů si do kadeřnického salonu v olomoucké městské části Chválkovice jezdí ženy všech věkových kategorií a doslova z různých koutů Moravy. Ukrajinská kadeřnice Nelia Yavir si tam otevřela provozovnu v loňském roce a přestože nabízí také stříhání a barvení vlasů, největší zájem je právě o copánky.

„Vyřídila jsem si živnostenský list a pracuji takzvaně sama na sebe. Na Ukrajině jsem absolvovala kadeřnický kurz a speciální kurzy pletení copánků. Ty jsou teď hodně oblíbené. Na letní měsíce i dovolenou je to ten nejlepší účes. Copánky není potřeba česat ani foukat, stačí je jednou týdně umýt a přitom jsou pořád krásné,“ popsala kadeřnice.

Pěkná země, příjemní lidé

Do olomoucké provozovny přijímá zákaznice vždy tři týdny v měsíci, další týden v měsíci pracuje v Lošticích, kde zatím bydlí.

Martina je schopná vyzdvihnout vnitřní krásu každé ženy.
Na proměnu u Martiny se stojí fronta. Z ženy vytvoří o dvacet let mladší bohyni

„Česká republika je pěkná země, jsou tady příjemní lidé, líbí se mi tady. Rozjet podnikání není úplně jednoduché, salon se rozjížděl pomalu. Zákaznice přicházely postupně a tím, že jsou se službami spokojené, jich přibývá. Jakmile začalo léto, tak všichni chtějí copánky. Jezdí ke mně zákaznice z Ostravy, Brna i Kroměříže. Nejen malé holčičky a slečny, ale ženy všech věkových kategorií, protože copánky sluší všem a není s nimi žádná starost,“ řekla Nelia Yavir.

I osm hodin pletení 

Ve svém salonu nabízí také klasické služby jako je stříhání, barvení, svatební a společenské účesy či regeneraci vlasů poškozených častým barvením. Nejvíc pracovní doby jí teď ale zabírá právě pletení copánků.

„Když jsem začínala, trvalo mi to mnohem déle, okolo čtyř i pěti hodin. Dnes totéž zvládnu za dvě a půl hodiny. Je k tomu potřeba hlavně praxe, samozřejmě také záleží na druhu copánků. Když jsou hodně jemné a je jich na hlavě víc jak sto, pletu je třeba osm hodin a se zákaznicí strávím hodně času. Práce mě ale moc baví a mám radost, když od nás ženy odcházejí spokojené,“ dodala Nelia Yavir.