„První náraz do zdi jsem zažil na učilišti, kde nás nutili vařit podle norem z devadesátých let, jimž vévodila proslulá UHO (univerzální hnědá omáčka – pozn. redakce). Později to byl náročný dril v provozovnách. To mě na čas od vaření odradilo,“ říká nyní úspěšný kuchař, který se postavil na vlastní nohy.

Po vyučení tak místo svého řemesla dělal například plavčíka či opraváře. Zlom nastal v době covidu, kdy mnoho podniků muselo v důsledku dvouleté stopky skončit. „V Hrušovanech nad Jevišovkou jsme se s přítelkyní a naší kuchyňsky upravenou dodávkou zúčastnili Vánočního jarmarku. Dělali jsme Hot dogy a lidé na ně stáli fronty, nestačili jsme poptávku uspokojovat. Tehdy jsme si řekli, že tohle chceme,“ připomíná začátky.

Pasta Bar Olomouc
Bistrem Pan Parmezán si splnila sen. Teď učí Hanáky jíst čerstvé špagety

Štěstí podle něj bylo, že mezi málo povzbudivými zkušenostmi začínajícího kuchaře byly i světlé okamžiky. „Chvíli jsem pracoval ve znojemském Bajobistru, kde jsem se setkal s jedním z nejlepších kuchařů. Vzal mě i na zkušenou do Rakouska. Byl jsem tehdy trochu frajírek a nevážil si toho. Nicméně jsem zjistil, že se dá vařit moderně a kreativně. To ve mně zůstalo a inspirovalo,“ považuje si dobrých zkušeností Volf.

S kuchařskou dodávkou nazvanou Mikis Food Truck zakotvil nedávno v Hrušovanech ve dvoře kavárenské a cukrářské zahrádky Renaty Rabatové v blízkosti autobusového terminálu. A své speciality si vymýšlí sám. Na jeho hranolky, jenž připravuje z brambor od farmářů z okolí, jezdí lidé zdaleka. „Neopakovatelný je i jeho dresing na salát, je výrazný a silný. S parmezánem či ančovičkami,“ pochvaluje si například Ilona Macková, která sem zavítala už poněkolikáté.

Tajemství kuchyně 

Vlastní recepty například na marinádu na trhané maso do hamburgerů Volf neprozradí, tajemství kuchyně si hlídá. „Všechno koření je přírodní, nepoužívám instantní přípravky a polotovary co nejméně. Pořád zkouším něco nového. A když chutě přestřelím, usměrní mě žena. Je první hodnotitelkou mých experimentů. Vždycky na ni dám,“ směje se.

Počáteční zadrhnutí kuchařského řemesla Milana Volfa se nakonec změnilo ve velké plány. „Mám sen: spojit všechny Food Trucky na Moravě pod jednu značku. Představuji si něco jako McDonald v kvalitnější podobě. Nebyli bychom tak roztříštění jako teď a pod jednou značkou by nás lidé našli snadněji,“ naznačuje Volf možnou budoucnost pojízdných bister.

Tomáš Vavřina je kadeřník, který si nedávno „doma“ ve Vraném nad Vltavou otevřel malou kavárnu
Kadeřník si otevřel okénko s kávou. Může za to i jeho prapradědeček

Mrzí ho jen, že většina škol nedokáže studentům ukázat, jak dokáže být gastronomie krásná. „Nová generace kuchařů a číšníků se tak dostává do slepé uličky. Pokud se student nebude vzdělávat a vařit sám, nikdy dobrý nebude. Kvůli tomu jsem začal podnikat ve Food Trucku. Mohu si dělat co se mi zachce a vše si chystám a vařím sám. Nikdy bych nikoho samotného v kuchyni nenechal, lidé chodí na moje speciality a zaměstnanci to nemohou cítit stejně jako já,“ má jasno Milan Volf.

V různých obměnách si mohou gurmáni pochutnávat na šesti jídlech s přílohami od čtvrtka do neděle přímo v Hrušovanech, natrefit na nepřehlédnutelný Food Truck mohou ale i návštěvníci různých slavností ve Znojmě a okolí.