Lásku ke krajce ale rodačka ze Žamberka Jiřina Rejentová získala už v deseti letech na základní škole. „Tam jsem se naučila paličkovat a vydržela až do konce základní školy,“ vysvětluje.

Po základní škole vystudovala obor Ruční krajkářka a poté začala pracovat pro družstvo Vamberecké krajky. Po revoluci chtěla zůstat v oboru, a tak si v roce 1993 založila živnost. „Chtěla jsem paličkovanou krajku dělat dál,“ popisuje.

Nejdříve Jiřina spolupracovala s jinými krajkářkami, později však začala podnikat sama. „Nemohla jsem rozvíjet své vize a nápady, tak jsem se úplně osamostatnila a začala si realizovat své vlastní návrhy,“ vzpomíná na cestu k vlastnímu podnikání.

Šperky Jiřiny Jerentové.Šperky Jiřiny Jerentové.Zdroj: Jiřina Rejentová

Z krajky záhy začala vyrábět také šperky. „Na papír si přenesu hrubý nákres své představy, potom je potřeba vytvořit takzvaný podvinek. Je to už přesný nákres, reálná velikost šperku s veškerými detaily,“ popisuje pracovní postup.

Originální a vkusné 

Důležitý je pro ni prý také výběr materiálů, jako jsou například příze, korálky, perly nebo jemné drátky. „Do práce patří i hodně sešívání jednotlivých dílů a přišívání korálků velmi tenoučkou jehlou. Výsledek musí působit originálně a vkusně,“ vysvětluje.

Jiřina Rejentová si zakládá na precizním a kvalitním zpracování, i proto je její krajka známá nejen v celé republice, ale také ve světě. „Hodně z mé tvorby putovalo do zahraničí, Austrálie, Ameriky, na Nový Zéland nebo třeba do Číny,“ říká.

Svou práci prezentovala ve Vídni a vyrazila také na světovou výstavu Expo do Číny. Její krajky si však považují i doma. Právě proto získala v minulých týdnech titul Živnostník roku Pardubického kraje. Nyní ji tak čeká celorepublikové kolo. „Těchto ocenění si nesmírně vážím,“ říká Rejentová.