Tovární podnik dostal název po vědci a vynálezci srbského původu jménem Nikola Tesla. „Díky popularitě slovanských Srbů a Jugoslávie v českém prostředí bylo jeho jméno v názvu přijato příznivě. Po roztržce mezi Jugoslávií a Sovětským svazem se českoslovenští komunisté museli s pojmenováním Tesla nějak ideologicky vyrovnat. Krátkodobě se tedy užívalo poněkud těžkopádně znějící vysvětlení, že Te-sla znamená zkratku technika slaboproudá,“ popsal historik Zdeněk Horák.

Pardubická Tesla patřila do skupiny národních podniků, které sice spojoval společný název, ale jednotlivé továrny si konkurovaly. V pardubické fabrice se vyráběly telefonní zařízení, radiopřijímače nebo televizory.

Bohumil Bauer se strojem pro hloubení studní
Muže bavilo hledání pokladů. Jeho koníček ho ovšem přivedl i k vrtání studní

Podnik zde využíval hned tři provozovny. Kromě původní Telegrafie se vyrábělo i v bývalé továrně Rainberg v ulici Na Spravedlnosti nebo v bývalé továrně Mica na Židově. Na Skřivánku byl zase sklad. V roce 1957 přibyl areál u Zámečku. Právě tam dělníci vyvíjeli budoucí radiolokační zařízení a další vojenské zakázky, které továrně přinášely velké zisky.

Kvůli Tesle vznikly v Pardubicích i sídliště a školy. Továrna tu zaměstnávala i sedm tisíc lidí. „Proto vzniklo sídliště Tesla se svobodárnami, jeslemi a mateřskou školkou. V polovině 60. let rostly výškové domy v ulici S. K. Neumanna a později nová sídliště u Slovan,“ vysvětlil Horák s tím, že o 50. až 80. letech lze říci, že Tesla byla Pardubice a Pardubice Tesla.

Ač se struktura systému „tesel“ měnila, Pardubice v různé podobě zůstávaly vedoucím podnikem oboru slaboproudé elektrotechniky.Ač se struktura systému „tesel“ měnila, Pardubice v různé podobě zůstávaly vedoucím podnikem oboru slaboproudé elektrotechniky.Zdroj: Východočeské muzeum Pardubice

Více než třicet let byl s legendární továrnou provázán i pardubický hokej. Od roku 1960 pardubičtí hokejisté nastupovali pod jménem Tesla Pardubice. V témž roce se také dostavěl a zastřešil zimní stadion. Pod novou značkou tým získal tři mistrovské tituly. Tesla vydržela v názvu klubu až do července roku 1991, kdy se klub před novou sezonou přejmenoval na HC Pardubice.

Slavný podnik potkal nečekaný konec. „Tesla v minulosti velkou část civilní výroby předala jiným podnikům a vojenskému programu v 90. letech doba nepřála. Československá armáda čelila posametové euforii antimilitarismu,“ nastínil Horák začátek konce Tesly v Pardubicích. Slavná značka oficiálně zanikla v roce 2011. Po fungujícím podniku nakonec zbyly jen opuštěné budovy.

Touha po změně přivedla Miroslava Panochu k podnikání. Založil službu Úklidovka
Touha po změně přivedla Miroslava Panochu k podnikání. Založil službu Úklidovka

Dnes už jsou na místě bývalé továrny jen dělníci, kteří postupně demolují jednu budovu za druhou a uvolňují místo pro novou výstavbu. „Bytový komplex Nová Tesla vyroste na místě bývalé továrny, která zde stála od roku 1922. Díky revitalizaci celé oblasti zde vznikne nový komplex bytů a domů spolu s obchodním centrem,“ vysvětlil své kroky developer. „Navrhujeme novou čtvrť s odkazem na industriální minulost,“ dodal jeden z architektů Lukáš Pavlík.

Zachována zůstane jen budova Telegrafie, tu zrekonstruuje Univerzita Pardubice. Univerzita do objektu následně umístí Fakultu zdravotnických studií. „Chceme fakultě poskytnout další prostor pro rozvoj, navíc v těsné blízkosti Pardubické nemocnice, se kterou je spolupráce klíčová pro praktické vzdělávání našich studentů,“ popsal před časem bývalý rektor Jiří Málek.