Nejsložitější při výstavbě je podle Maršíka doladění vnitřních povrchů, tedy omítky, podlahy a sádrokartony. Tyto povrchy zajišťují právě onu neprůvzdušnost obálky budovy.

„S našimi zkušenostmi a kontakty v projekci a stavebnictví jsme založili společnost SOLAP s. r. o., která dnes tyto služby nabízí, a to tak, aby byly v souladu s náročnými parametry těsnosti obálky a požadavky pro čerpání dotace. První zakázkou společnosti SOLAP s. r. o. tak byl právě náš dům,“ přibližuje stavebník.

Provozovatelka prodejny v Komárově Jarmila Martinková, únor 2022
V malé vesničce úspěšně rozvíjí prodejnu. Je to o vztazích, říká provozovatelka

Již od začátku Maršík s manželkou věděli, že dům musí být nízkoenergetický. „Osm let vlastním projekční kancelář NZ Con-Real s. r. o. a dům pro náš budoucí rodinný život byl zároveň i prvním projektem pasivní stavby naší firmy, a to včetně čerpání dotace ze Státního fondu životního prostředí z programu Nová zelená úsporám. Díky tomu dnes můžeme nabídnout i dalším zájemcům projekt pasivního domu včetně čerpání dotace,“ popisuje majitel zajímavě řešeného domu.

Energie již levnější nebudou

Rodina si naprosto pragmaticky uvědomovala, že energie již nebudou nikdy levnější, proto je nutné myslet na budoucí náklady. S ohledem na náročnost stavby a aby dům skutečně dostal status pasivního objektu, se ale Maršík dostával do situace, kdy ne všichni řemeslníci dokázali rozlišit výstavbu standardního nízkoenergetického od pasivního domu.

„Vše jsme kontrolovali tak, aby závěrečný blower door test, tedy kontrola těsnosti obálky domu, vyšel do požadovaných hodnot tak, abychom mohli čerpat dotaci. Nakonec jsme dům úspěšně dostavěli a po drobných opravách tento test vyšel. Po kolaudaci jsme čerpali dotaci, která je stejná jako dnes, tedy ve výši 440 tisíc korun,“ vysvětlil stavebník.

Cesta byla složitá

Majitel domu zároveň přiznává, že to nebyla jednoduchá cesta, ale na druhou stranu již čtvrtý rok rodina žije v pasivním objektu o rozloze 210 m2 s náklady na vodu a elektřinu průměrně 2 500 korun za měsíc. Jeho součástí jsou i tři tepelná čerpadla - pro topení, ohřev vody a chlazení. Součástí technologií domu je i rekuperace, která je pro pasivní domy podmínkou, a venkovní rolety.

Funkční tričko
Jejich doménou jsou smart textile. Firma vyvinula i unikátní nitě, které zahřejí

Po této kladné zkušenosti proto Maršík začal ve své projekční kanceláři NZ Con-Real s. r. o. nabízet projekty pasivních domů i s možností čerpání dotace. Z nově vzniklé společnosti SOLAP s. r. o., původně založené kvůli dostavbě jeho domu, je dnes největší dodavatel sádrových omítek, anhydritových podlah a sádrokartonů v severních Čechách.

Podpora sportu

Díky tomu, že je Maršík sportovec a zároveň ho i podporuje, stal se SOLAP generálním partnerem Krále Středohoří. Jde o multisportovní seriál určený široké veřejnosti složený z běhů, cyklistických závodů a triatlonů. Veřejnost se může zapojit do pestré nabídky věkových kategorií.