Sám totiž jako byznysman takový odpad zpracovává. U výčtu neváhá ani sekundu: „Předně jsou to obalové fólie (strečové, teplem smrštitelné), vhodné pro sekundární skupinové balení zboží. Pak pytle a sáčky na zabalení čehokoli, stejně jako zavlažovací potrubí pro zemědělství, hydroizolační fólie pro stavebnictví, plachty pro různé použití. My k tomu všemu vyrábíme takzvaný regranulát.“

Firma, o kterou jde, nese název ETW a právně se jedná o společnost s ručením omezeným. Sídlí sice v Uhříněvsi u Prahy, ale její jádro, totiž zpracovatelský závod, se nachází v Nelahozevsi.

Káča Brandová z Klatov a její originální dorty
Učitelka z mateřské školky peče dorty. Vždy se snažím o originál, svěřuje se

Tomáš Louda se narodil v Turnově a dětství prožil v Mnichově Hradišti. Pak už jej však lákal širý svět. Jak říká, disciplínu a vytrvalost si vypěstoval během působení v německé lize amerického fotbalu. Díky jednomu ze spoluhráčů se mu zde naskytl mimo jiné pohled do zákulisí rodinného bramborářského impéria aktivního v USA a do množství umělohmotných produktů, které je pro takovou zdánlivě jednoduchou činnost potřebné.

„Na světě je pouze hrstka obdobných řešení. Jedná se o skutečný průlom, kdy plast končící na skládce dokážeme proměnit v hodnotnou surovinu.“

Po zranění však se sportem přestal a zaměstnal se, už v ČR, ve velké logistické firmě, která pracovala pro ještě větší potravinářský koncern. Zde si všiml, že plastové obaly nikdo nechce… Myšlenka na podnikání v této oblasti – tedy recyklaci plastů – se zrodila někdy v roce 2015, s tím, že firma ETW vznikla o dva roky později. S ní přišly i první testy a otevření továrny na recyklaci plastových obalů. Ještě o dva roky později – na podzim 2019 – se k bratrům přidal strategický partner, skupina Trumont z USA, který pomohl s rozšířením výrobní linky a který financuje rovněž část výzkumu.

Skutečný průlom

Jiným zahraničním partnerem, s nímž ETW spolupracuje, je pak potravinářský koncern Orkla ASA. Společně vyvinuli obalovou fólii, která je z poloviny vyrobena z primárního materiálu (ropy) a z poloviny z recyklovaného materiálu společnosti ETW.

„Na světě je pouze hrstka obdobných řešení a jedná se o skutečný průlom v oblasti oběhové ekonomiky, kdy jsme schopni proměnit plast končící na skládkách v hodnotnou surovinu, šetřící svět kolem nás,“ s hrdostí konstatuje Tomáš Louda. A dodává, že čtvrtým do partie se v roce 2020 stal český SFG holding.

Kolik to všechno stálo? Finanční náročnost nápadu se pohybuje v řádu několika desítek milionů korun. V této oblasti hodně pomohli zmínění zahraniční partneři.

Tři bratři Herkovi položili základy firmy Wuders. Na snímku spolu se svými rodiči, od nichž převzali mnohé zkušenosti.
Tři bratři rozjeli úspěšné podnikání. Vyrábějí designové kousky ze dřeva

Společnost zatím dotace nečerpala, ale do budoucna je nevylučuje, jak z ČR, tak z EU. „Naším cílem bylo růst jako zdravý podnik bez dotací. Nechtěli jsme být jako další „zelené“ firmy. Dotace bereme jako bonus, pokud vyjdou, ale ne jako něco, na čem podnikání stavíme,“ uvádí podnikatel. Firma má dnes patnáct zaměstnanců.

Dodavatelé odpadu jsou různí. Nejčastěji se jedná o sběrné dvory, velká obchodní střediska, majitele již vytříděného komunálního odpadu a průmyslové podniky. „Domnívám se, že v České republice celkem dobře třídíme, ale málo recyklujeme,“ zní v této souvislosti trefná poznámka Tomáše Loudy.

Vzkaz pro podnikatele 

A pro odvážlivce, kteří v dnešní době také uvažují o samostatné podnikatelské dráze, má tento vzkaz: „Běžte do toho! Ale budu upřímný. Šance, že půjde o jednoduchou a krátkou cestu s rychle vydělanými penězi je asi taková jako vyhrát první cenu v loterii. Je to přesně naopak. Připravte se na pracovní víkendy a mnoho dřiny. První je práce, až potom možná přijdou koláče.“