„Implantát musí v první řadě pomoci pacientovi a zlepšit jeho zdravotní stav. Aby toho bylo dosaženo, jsou na naše výrobky kladeny velké funkční, ale i legislativní požadavky, a proto prochází všechny naše výrobky náročným a důkladným vývojem,“ říká Tomáš Křivan.
Ten také objasňuje, jak implantát vzniká. Projekt vývoje nového výrobku má několik základních etap.
„Začínáme rešerší, kdy zkoumáme stav současného poznání studiem literatury, odborných článků, patentů a porovnáním konkurenčních výrobků. Poté následuje vývoj samotného výrobku. V této fázi probíhá návrh výrobku, který se v mnoha krocích optimalizuje,“ popisuje konstruktér.
Součástí této fáze je podle Tomáše Křivana také výroba prototypů a s tím související konzultace s lékaři. „Dále se výrobek musí ověřit, například pevnostními výpočty, mechanickými zkouškami, a hlavně musí proběhnout klinické zkoušky. V případě, že výrobek všem těmto požadavkům vyhovuje, se pokračuje k procesu certifikace výrobku a získání CE značky,“ vysvětluje Křivan. Takový proces trvá, podle složitosti, obvykle průměrně čtyři roky.
Výroba implantátu pak trvá, dle jeho typu, a složitosti od několika dnů po několik týdnů. Součástí výroby implantátu je i jeho sterilizace.
Evropská naděje
Tomáš Křivan na vysoké škole (ČVUT v Praze, Fakulta strojní) studoval obor Biomedicínské a rehabilitační inženýrství, po dokončení školy chtěl v oboru dále pokračovat.
„Firmu Beznoska jsem znal z exkurze v rámci studia a spolupráce s univerzitou. Protože mě zajímal obor, kterým se firma zabývá, po ukončení školy jsem do firmy nastoupil. Nyní ve firmě pracuji více než 10 let. Náplní mé práce byl zpočátku hlavně vývoj implantátů navržených pro konkrétního pacienta a nástrojů na zakázku dle specifických přání doktorů,“ vzpomíná Tomáš Křivan.
Postupně pak začal pracovat i na vývojových projektech – od návrhů konstrukce, výroby prototypu, mechanické zkoušky po přípravu podkladů pro certifikaci a technický servis.
Aktuálně firma Beznoska vyrábí a prodává zdravotnické prostředky. Především to jsou implantáty pro náhrady kloubů (převážně kyčelní a kolenní implantáty, ale v poslední době je velký zájem například i o náhrady kloubu palce ruky) a nástroje, které jsou pro jejich operování potřeba.
„V našem portfoliu máme také implantáty pro psy. Kromě standardních sériově vyráběných výrobků vyvíjíme i prostředky na zakázku uzpůsobené potřebám konkrétního pacienta,“ zmiňuje Tomáš Křivan.
Svoje zákazníky nemá Beznoska jen v tuzemsku, ale také kupříkladu u sousedů na Slovensku. Firma dodává i na další trhy, převážně do zemí východní Evropy, snaží se však také o větší prosazení směrem na západ, dodává kupříkladu do Dánska, Portugalska či Německa.