Ještě předtím, než se začala věnovat profesi květinářky, a dá se říct, že často i floristky, získala výuční list v oboru Provoz služeb. Škola jí připravila na život i tím, že se zde vlastně naučila od každé činnosti něco.

„Moc si třeba vážím nedávné reakce paní, která potřebovala smuteční kytici pro tatínka. Byla ráda, že jsem jí i v této nelehké chvilce dokázala poradit a alespoň trochu usnadnit poslední rozloučení. A za dva měsíce jsem pro ni vázala kytici k narození syna. Tato zákaznice ocenila, že dělám svoji práci s láskou, a to je pak prý na výsledném produktu vidět. To jen vystihuje tuto profesi – každá květina má totiž svůj příběh. Právě tato skutečnost mě nabíjí energií a snažím se na sobě stále pracovat.“

Svůj obchůdek otevřela Michaela v centru Ústí nad Labem před šesti lety ve složitém období, kdy synovi Honzíkovi bylo patnáct měsíců a dceři Aničce tři a čtvrt roku. V tu dobu totiž bydlela na Lounsku, proto musela do krajské metropole denně dojíždět. Navíc v roce 2016 přišla po autonehodě o manžela a zůstala na všechno sama. Honzíkovi bylo 2,5 roku a Aničce necelých pět.

Nabízí i rozvozy květin 

„Hned od začátku svého podnikání jsem se zákazníkům snažila vyhovět, nabízet vše kolem květin, tedy pokud to bylo založené na reálném základě. Kromě klasického vázání jsem postupně začala nabízet dnes oblíbené rozvozy kytic lidem do práce či domů. A pokud zájemce potřebuje, otevřu obchod i v deset večer. Spíš, než na velké akce připravuji květiny raději jednotlivým zákazníkům. Pak mám lepší zpětnou vazbu a ráda vidím jejich radost. Dodávám ale také květiny třeba na vítání občánků, na plesy a další akce.“

Osobně má Michaela nejraději luční květiny či tulipány. „Moderní trendy ve floristice příliš neřeším, raději se řídím přáním lidí, svojí intuicí a vážu hlavně srdcem,“ říká rodačka z ústeckého Svádova. Zde žila tři desítky let, než na čtyři roky přesídlila do Loun. Ústí jí ale chybělo, proto se při první příležitosti vrátila a dnes si libuje, že udělala dobře.

Pokud jí to čas dovolí, ráda s dětmi vyjede v lednu k moři či na hory. Vynahrazuje jim tak vlastně čas strávený v práci, kdy kvůli své profesi tráví Štědrý den až do odpoledne v květinářství stejně jako o svátcích, kdy doma rovněž moc nepobude.