Ještě před pár lety je skoro nikdo neznal. Jenže s příchodem pandemie se vše změnilo. Nyní jsou jejich výrobky žádané a hlavně funkční. Kdysi top manažer významné firmy a jeho manžel číšník dnes vyrábí čerstvé produkty ze Slavkovského lesa, vše ručně míchají.

Mazané kvítí si můžete vybrat na MazaneKviti.cz. Stejně je najdete i na sociálních sítích. V nabídce najdete třeba olejové balzámy, kolínské, koupelové soli nebo dokonce ruční dekorace. Téměř všechny byliny a květiny si pěstují sami.

Včely, rodinné stříbro a budoucnost

Nejen, jako o rodinném stříbře, ale i jako o jejich budoucnosti, mluví o svých včelkách. Už od mala ho tato malá zvířata s něčím ostrým u zadečku, lákala. „Já osobně jsem chtěl včelařit hodně dávno od dětství. Chodil jsem jako malinký ke včelám s dědou. A dostal jsem s k nimi zpět až po 35 letech,“ říká Tomáš Masarik.

Včelky si tak za podpory svého manžela Karla pořídil nejdřív jako koníčka a podvědomě i jako budoucí vhodný doplněk k Mazanému kvítí. „Postupně jsme zapracovali do mazání vlastní včelí vosk a propolis,“ zmiňuje Tomáš.

Včelaři - Ilustrační foto
Včely i zvěř v ohrožení. Snížení dotací dopadne na krajinu, varují chovatelé

„Stavbu včelína jsem s Karlíkem doslova vyhandloval za pořízení skleníku, po kterém toužil. Dokonce jsme zbourali i pergolu a vykáceli asi 20 tújí, přestěhovali bazén,“ vzpomíná.

O tom, že začátky byly opravdu krušné nemusí být řeč. Se včelami se zkrátka člověk musí naučit žít. „Takže i přes všechnu nastudovanou teorii a zhlédnutými videi na internetu to bylo občas “vostrý“,“ říká s úsměvem Tomáš.

Auvajs, to bolí

Že žihadlo bolí, by mohli Tomáš s Karlem vyprávět. Několikrát ze včelnice doslova zdrhali, jako by je na nože brali. Svlékání do naha bylo časté, a to jen kvůli špatnému oblečení. Jak posléze zjistili, i když ono je to mezi včelaři známo, tak včely nesnáší alkoholové výpary nebo lidi s velmi špatnou náladou. Včely to vycítí, znervózní je to a už to lítá, a co víc, píchá.

Druhý rok, co měli včelnici, sbírali první roj. „Byl to jeden z nejsilnějších zážitků v životě,“ vzpomínají. Zažili i adrenalin. „Měli jsme včely ve výšce asi šesti metrů u sousedky na túji. Házel jsem z této výšky roj i s větví do rojáku, který držel nad hlavou Karlík ve včelařském klobouku. Jako hodně neskutečný pocit,“ vzpomíná Tomáš.

Ochranu včel před rozmary počasí nebo krádeží úlů zajistí nová aplikace. Vyvinuli ji badatelé z brněnské techniky.
OBRAZEM: Ochrání a ušetří čas. Včely v úlu zkontroluje aplikace

Právě Tomáš zažil žihadla na těle téměř všude. Nejhorší prý ale bylo, když dostal přímo do gulí, jak říká. „Hlídačka mi vlítla pod kraťasy a bodla. Teď jsme už ale skoro imunní,“ vysvětluje.

Úly na operák

Nyní mají deset včelstev a příští rok hodlají rozšiřovat. Základní včelstva už jsou vybudovaná. Kromě toho chystají i něco zbrusu nového. Něco, co v Západních Čechách není a možná ani nikde jinde. Úly na operák.

Jde o naprosto nový projekt, který má Tomáš v hlavě už asi tři roky. A jak to funguje? Asi tak, jako auto na operativní leasing.
„Je to pro všechny, kdo chtějí včelařit a nemají k tomu podmínky a prostory nebo tolik času. Zjednodušeně si u nás úl pronajmete a na konci nám ho zase vrátíte, stejně jako auto na operativní leasing,“ uvádí Tomáš. Veškeré informace můžete najít na www.ulnaoperak.cz.