Vlastní pocity absolutní bezmoci, smutku a deprese z odchodu blízké osoby přivedli některé designéry k originální funerální tvorbě. Třeba k výrobě moderních designových rakví vyráběných pod značkou Optimistic coffin od designéra Jiřího Ďuriše. „Pro pozůstalé je to mnohem přirozenější, než klasika, která se skutečně desítky let nemění, je ponurá a depresivní. A rozloučení s milovaným člověkam tak mění z osobního rituálu i na celoživotní trauma,“ popisuje manažer zmíněného výrobce rakví Jan Novotný.

Krematorium nabízí široký výběr urniček.
Češi objevují kremaci domácích mazlíčků. Mohou si ji nechat i natočit

Typický tvar ostré šestiúhelníkové rakve nahradil jednoduchý obdélník, vyráběný ze smrkového, hladce vybroušeného dřeva. Přírodní, bílý nebo třeba šedý nátěr si mohou doplnit pozůstalí o zelenou, fialovou nebo tyrkysovou barvu či motivem květinového ornamentu. Vnitřek zdobí barevný polštář a dekorované polstrování. Žádné krajky, černá protkaná zlatem ani nařasený satén.

Výroba je v běhu od roku 2018, a přestože se ročně prodá zatím do jedné stovky kusů, zájem zákazníků je rok od roku větší. „Zájem mají nejen lidé v Česku, ale máme klienty i z Německa a Nizozemí,“ doplňuje Novotný.

Obliba barevných parte roste 

Pokud projdeme nástěnky vyvěšených parte, čeká nás většinou přehlídka černobílých papírů s pasovou fotografií doplněnou o motivy křížů, holubic a smuteční vrbou. A ke čtení patetický veršík. Dost brzy by ale takové tiskoviny mohly být v menšině.

První tuzemská internetová pohřební služba Goodbye vytvořila žebříček aktuálních trendů v českém pohřebnictvím. Skokanem je právě obliba barevných parte. „Od začátku roku si 48 procent našich pozůstalých zákazníků volí moderní barevné motivy či zajímavé grafické vzory na pozadí. Někteří volí i jiné formáty papíru či materiály,“ popisuje zakladatel společnosti Jiří Štěpánek.

Ilustrační snímek
Univerzální recept na truchlení není, pochopení v rodině je ale základ

„Návrhům a výrobě netradičních parte se věnuje také grafička Dita Koksová ve svém studiu Gradiko v Brně. I v jejím případě přispěla k tvorbě vlastní zkušenost při odchodu milované babičky. „Jsme soudržná rodina, babičku jsme měli moc rádi a chtěli jsme pro ni pěkné parte, protože ona měla ráda pěkné věci. Bohužel nebylo z čeho vybírat,“ popisuje. A tak ho navrhla a vyrobila sama.

„Pak jsem začala zjišťovat, že i více lidí by bylo rádo za alternativu a ne předem dané ponuré mustry. Stejně jako svatba, jubilea či narození dítěte je i smrt životní milník. Při těch prvních příležitostech nešetříme na pěkných originálních pozvánkách a oznámeních, ale parte se dělají na nekvalitní papír, s kýčovitým ponurým designem, který mnohdy vůbec neodpovídá osobě zesnulého,“ přibližuje Dita Koksová.

Nevýhoda? Delší výroba 

Psychicky působí barevná a designová parte na pozůstalé lépe, jejich jedinou nevýhodou může být ale čas. „Běžná parte si odnášíte z pohřební služby na počkání v mnoha kopiích. Výroba designového parte je v lepším případě otázkou několika hodin, zpracování parte na míru si může vyžádat i několik dní. To může být pro někoho komplikace,“ říká.

Ilustrační foto.
Koronavirus lidem připomněl význam „pohřebáků“, říká odborník z ministerstva

Trendem jsou také smuteční šperky nebo památeční krystaly. „Tato zajímavá technika výroby skla s přimícháním špetky popela našich zesnulých nabírá na popularitě. Jen za poslední dva měsíce jsme s vytvořením této unikátní památky pomohli šesti pozůstalým,“ dodává Štěpánek.