„Děláme kožené tašky, peněženky, náramky, pouzdra na tablety, obojky pro psy, postroje a mnoho dalšího,“ přiblížila sortiment Pavla Blažková. Unikátní na jejich výrobcích přitom je, že se jedná výhradně o ruční práci, bez použití strojů.

„Naše poznávací znamení je tepání do kůže,“ přiblížila paní domu techniku, kterou používají. „Nejdřív si buď nakreslíme, nebo vytiskneme obrázek, který posléze přes průhledný papír namalujeme na mokrou kůži. Potom se vezme malý nožík, kterým se vyříznou okraje obrázku, tudíž se prořízne první vrstva kůže. Pak už se vezme jen razítko a palička a postupně se to v tom zářezu stlačí a ono to vystoupne nahoru,“ popsali tvůrčí proces životní i pracovní partneři Pavla Blažková a Alois Chaloupek.

Penzion nad stájí v Jakartovicích u Opavy
Napůl manažer, napůl farmář. Symbióza penzionu s farmou dává podnikateli smysl

Následuje malování a barvení – to se dělá malými štětečky a barvami různého složení. „Některé jsou na bázi oleje, některé na bázi vody nebo alkoholu,“ řekl Alois Chaloupek.

„Výrobky sešíváme v ruce dvěma jehlami klasickým sedlářským stehem, používáme na to voskovanou nit,“ dodala Pavla Blažková s tím, že výroba jedné peněženky tak zabere zhruba dvanáct hodin. „Je to docela piplačka,“ přiznává. Výsledkem jsou věci, které jsou poctivé a mají antik vzhled. „Vypadají, jako byste je vyndala z půdy,“ dodal Alois Chaloupek.

Používají převážně hovězí kůži 

Na výrobky používají převážně hovězí kůži. „Je to takzvaná hlazenice. Dělá se v různých tloušťkách od jednoho až po pět milimetrů,“ přiblížil Alois Chaloupek. „Na jednotlivé výrobky používáme různé druhy kůže, pásky se dělají například z kůže zvané krupon, štika je dobrá zase na pouzdra, nejčastěji ale bereme kůži z boku,“ řekli shodně životní partneři.

Dohromady se dali před 18 lety. Tehdy měla paní Blažková coby vyučená oděvní návrhářství obchod v Českém Krumlově. „Lojza si přišel zkrátit kalhoty. Tam jsme se seznámili a od té doby jsme spolu,“ vyprávěla s úsměvem na tváři.

David Franke otevřel ve Španělsku první český Bernard Pub.
Podnikatel si splnil sen. Ve Španělsku otevřel hospodu, čepuje pivo z Humpolce

„Já jsem původně sociální pracovník a psychoterapeut. Před lety mi diagnostikovali roztroušenou sklerózu a řekli mi, že to půjde rychle z kopce. Ze strachu o život jsem si řekl, že se musím naučit něco, co bych mohl dělat z domova. Práce s kůží mě vždycky bavila,“ přiblížil Alois Chaloupek cestu, která vedla k výrobě kožených věcí.

„Děláme i věci na zakázku. Jeden pán chtěl mít na výrobku vrtuli od letadla, paní zase tasmánského čerta,“ smál se. Dnes si jejich výrobky i díky několika rokům stráveným v Anglii oblíbili i lidé ve světě. Najít je můžete nejen na facebooku či instagramu, ale také Fleru nebo Etsy.