Byl to okamžik, na který se všichni dlouho těšili. Radost ale netrvala dlouho. Covidová situace se rapidně zhoršila a po několika dnech od zahájení provozu přišla omezení a nakonec, stejně jako další provozovatelé, musela zavřít.

Zůstalo pouze výdejní okénko. „Jde nám o existenci, ale brečet nemá smysl,“ řekla Deníku Tereza Bartulcová, která by optimismus mohla rozdávat.

Tomáš Šupa je majitelem Vinařství Mutěnice, Neoklas Šardice, Vína Pezinok
Covid nás naučil nesázet na jednoho koně, říká zkušený vinař Tomáš Šupa

Kavárnu otevřela po téměř dvouleté rozsáhlé rekonstrukci. „Předtím jsme tam byli v nájmu. Nahoře jsme měli obchod se starým porcelánem, který jsme kupovali po starožitných burzách. Dole byla malá kavárnička pro patnáct lidí. Říkali jsme si, že když půjdou ženy nakupovat, muži si dole dají kávičku nebo něco jiného. Trochu se to ale překulilo a nakonec více lidí chodilo na kávu,“ popsala začátky Tereza Bartulcová, která objekt, patřící obci, později odkoupila a pustila se do rekonstrukce.

Vše v původním stylu

Náročné stavební práce trvaly bezmála dva roky. „Z toho, co tu bylo, moc nezůstalo. Vše je ale postaveno v původním stylu,“ dodala majitelka. Po přestavbě kromě kavárny vznikl i venkovský hotel se čtyřmi pokoji. Na vše dohlíželi památkáři, jejichž názory bylo nutné respektovat. Komplex nese jméno Ráj na zemi.

David Pintíř provozuje restauraci v budově obecního úřadu v krkonošském Strážném.
Barman vyměnil Prahu za vesnici v horách. V rizikové době otevřel obecní hospodu

„Kromě něj máme i golfové hřiště a roubenku. Jejich provoz je také ovlivněn současnou dobou. Na golfovém hřišti jsme udělali běžeckou stopu. Lidé si mohou alespoň zadarmo zaběžkovat. Takhle se to snažíme zpříjemnit svému okolí i sobě,“ doplnila Tereza Bartulcová, jež věří, že se situace zlepší.

„Máme úvěry a další věci. Ale to mají i ostatní. Brečet nebudeme, nejsme na to zvyklí. Chuť stále máme, rozhodně to nehodláme zabalit,“ uzavřela Tereza Bartulcová.