„Přirozené rozložení areálu umožňuje dětem užít si zimu i léto prakticky od narození,“ říká majitel areálu a investor veškerých inovačních změn a architektonických projektů v jedné osobě Dušan Juříček. A proč motto Rosteme s vámi? „Když se děti stanou rodiči či prarodiči, mohou se věnovat potomkům na ideálním místě, které již znají. Naučí se různé druhy sportu a zároveň zažijí příjemné chvíle se svými blízkými v přírodě,“ vysvětluje Dušan Juříček.

Levandulové bistro v Úsově
Levandulové bistro v Úsově končí, řídilo se pravidly. To není fér, míní lidé

Na jižní straně areálu v údolí Hynčic je rozložená většina modrých sjezdovek, které dětem poskytují chráněné prostředí. Sjezdovky jsou prosluněné a zároveň zasněžované. Na severovýchodní straně jsou černé a červené sjezdovky pro ty, kteří se lyžovat naučili a užijí si zážitek z jízdy. „Máme půjčovny lyží, školy lyžování, školy skialpinismu. A také postupně rosteme,“ popisuje majitel areálu Kraličák.

Na Kraličáku si můžete vyzkoušet i unikátní, nejrychlejší vyhřívanou lanovku na sever od Alp. „Novou lanovku jsme postavili místo staré na velmi atraktivních svazích stříbrnického údolí, zde jsou tři středně těžké zasněžované sjezdovky o průměrné délce jeden a půl kilometru, kde si velmi dobře a kvalitně zalyžujete,“ pokračuje Dušan Juříček.

Nejmodernější lanovka na světě

Kilometr dlouhá šestisedačka Doppelmayer je nejnovější typ D-line. Návštěvníky vyveze na vrchol za necelé čtyři minuty a přepravní kapacitu má 2550 osob za hodinu.

„Je to opravdu nejmodernější lanovka na světě se dvěma desítkami patentů. Je bezpečnější a zároveň energeticky méně náročná než předešlé či konkurenční modely. Pro hosty je důležité, že je vyhřívaná, tichá a komfortní. Je navíc opravdu krásná, takže se vám z ní nechce ani vystoupit," přibližuje novou atraktivitu majitel a investor.

Skokanské boty z Machova zanechávají stopu i na olympiádě v Pekingu
Česká stopa. Skokanské boty z Náchodska se představily i na olympiádě v Pekingu

Nedávno byl Dušan Juříček poctěn čestnou cenou v soutěži Stavba roku 2021 a nominací na Grand Prix za architekturu 2021. „Snažím se, aby prostředí, ve kterém žijeme a které dotváříme, bylo funkční i krásné. Proto zveme do areálu kvalitní architekty, aby nám s tímto náročným úkolem pomohli,“ říká.

Pod černou sjezdovkou v hynčickém údolí se nachází oceněná stavba Penzion Kraličák s unikátní vyhlídkou z terasy. Připomíná jeden z bunkrů obranné linie, která areálem prochází a stavbu navrhlo architektonické studio Ječmen. Na vrcholu kopce Štvanice stojí rozhledna Stříbrná Twiggy od ikonického architekta Martina Rajniše.

„Za urbanistickou studii zcela klidového štěpánovského údolí obdržel cenu architekt Blažek a sříbrnické údolí jsme nechali navrhnout studiem Chybík & Krištof Architects. Naším cílem je toto místo udělat příjemné pro život, udržitelné, funkční a v souladu s přírodou přírodě,“ vysvětluje Dušan Juříček.

Ve spolupráci s přírodou 

A kam poroste areál Králičák v příštích měsících a letech? „Soustředíme se na tvorbu prostředí tak, aby si ho užili děti, rodiče, přátelé či partneři společně. Dotváříme areál ve spolupráci s přírodou, která je naší budoucností. V neposlední řadě se soustředíme na letní aktivity, stavíme tedy i lehčí cyklotraily, areál je vrstevnicově protkán stezkami na kratší procházky i delší túry s různými herními prvky s cílem společně stráveného času rodičů s dětmi,“ dodává majitel areálu.

Majitelka Svatebního salonu Juliana Ksenia Elanskaya na svatebním snímku
Chtěla svatbu v zámeckém stylu. Načerpala inspiraci a pak založila vlastní salon

Nové stavby jsou navrhovány a řešeny v maximální možné míře s energetickou udržitelností anebo soběstačností. Nově vybudované rybníky, či nádrže, které zároveň zadržují vodu v krajině, využívají nejen hosté, ale i místní obyvatelé. „Pořád se věnujeme zemědělské činnosti, masný skot i koně jsou přirozenou součástí tohoto místa, stejně tak jako jakékoliv jiné sportovní či relaxační zařízení,“ uzavírá Dušan Juříček.