Inline brusle Last Miles se skládají ze sklápěcího rámu s kolečky a speciálního návleku, který se obuje na botu. „Uvnitř rámu brusle se nachází kompresor na baterii a spínač, který spustí nafukování návleku. A vy si tak můžete kdykoli a kdekoli vyjet. Po skončení jízdy zase návlek vyfouknete,“ popsal princip Tibor Kučera, jeden ze zakladatelů projektu.

Návlek je vytvořený z nylonu, odolné látky, která se používá i pro výrobu neprůstřelných vest. Navzdory své odolnosti je ale návlek velice skladný a nezabírá v podstatě žádné místo, takže se celá brusle vejde i do dámské kabelky či školního batohu. Brusle jsou lehké, rám vzniká v 3D tiskárně.

Šatník pro uprchlíky z Ukrajiny v Pražské tržnici. Fronty jsou před ním prakticky neustále.
OBRAZEM: Šatník poptává oblečení a hračky. A rozjíždí nový pracovní portál

Klasické brusle pevně obepínají kotník a základem při jejich výběru je správná velikost, protože nesprávná fixace končetin může vést k bolestivým zraněním. Návlek Last Miles rovněž poskytuje oporu pro nohy. Nafoukne se přesně podle rozměrů obuvi. „Podobné řešení využívají například záchranáři, kteří pomocí nafukovacích dlah fixují zlomené končetiny,“ přiblížil Filip Obritzhauser, další ze zakladatelů projektu.

Impulzem pro tvůrce bruslí bylo hledání způsobu rychlé a bezpečné přepravy po moravské metropoli. Zároveň v dobách koronaviru hrála roli i možnost pohybu v době, kdy byla sportoviště zavřená.

Běžné in-line brusle, stejně jako další nástroje tzv. mikromobility (elektrické koloběžky, jednokolky apod.) autorům nevyhovovaly. „Člověk zjistí, že pro každodenní využití nejsou praktické. Jsou velké, těžké a pořád jste limitováni zouváním a nazouváním bot,“ vysvětlil Kučera. Kvůli získání financí ke spuštění výroby právě probíhá crowdfundingová kampaň na platformě HitHit.