Odkaz na bohatou pekařskou tradici ale žije v tomto velkém opavském závodě i v jeho pracovnících stále. I když výrobu už dnes řídí více než samotní lidé počítače, dobře si zde hluboké „oplatkářské“ kořeny uvědomují a jsou na ně právem hrdí.

Pohled do historie

Vše začalo v roce 1840, kdy Kaspar Fiedor napekl a z okna svého domu prodal první oplatky. Následně založil firmu Fiedor, která se zaměřovala na výrobu trvanlivého pečiva. Začátkem dvacátého století pracovala v jeho továrně šedesátka dělníků a už tehdy se vozily oplatky, suchary nebo perníčky daleko za hranice regionu.

Podnikatelé z rodiny Fiedorů vlastnili podnik až do druhé světové války. S jejím koncem přišlo uvalení národní správy a rodina byla odsunuta. Po válce, v roce 1947 se továrna stala součástí Československých čokoládoven Praha, potom byl podnik začleněn do Slezského průmyslu jemného pečiva. V srpnu 1951 firma Fiedor vymazáním z obchodního rejstříku zaniká.

V roce 1958 se dochází ke sloučení Slezského průmyslu jemného pečiva Opava s Průmyslem trvanlivého pečiva Praha a z opavského podniku se vytváří odštěpný závod, pro jehož označení se zvolila značka Opavia.

Výroba se dále postupně rozšiřovala, po revoluci přišla na řadu privatizace a továrna se dočkala několika nadnárodních vlastníků. A v roce 1997 dochází rovněž k významné události, výrobna se stěhuje z Olomoucké ulice do haly v části Vávrovice.

close Výroba cukrovinek - oplatky, sušenky Mondelez v Opavě. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Výroba cukrovinek - oplatky, sušenky Mondelez v Opavě.

Unikátní linka na výrobu sušenek Oreo

Důležitým mezníkem se pro továrnu stal i rok 2012, kdy přešla k současnému vlastníkovi, mezinárodní společnosti Mondelez International. Jde o předního světového výrobce cukrovinek a pečených produktů a opavský závod je jedním ze tří, které pod něj v České republice spadají. Se šestnácti výrobními linkami jde však zdaleka o závod Mondelez International největší, a to nejen v ČR, ale v celé Evropě.

Opava je například také jedním ze tří míst na planetě, kde se vyrábí oblíbené sušenky Oreo.

Rekordní byl pro opavský závod loňský rok, kdy se tady vyrobilo neuvěřitelných sto tisíc tun sušenek a oplatek. „Za tímto historickým úspěchem stojí neúnavná, houževnatá spolupráce v rámci koncernu. No nových rozvojových projektech, inovacích i na renovacích stávajícího portfolia výrobků, a také samozřejmě na získávání většího podílu na trhu. Kromě nových linek zvyšujeme výrobu také pomocí dalšího navyšování výrobních kapacit na existujících výrobních linkách. A naše výrobky si spotřebitelé žádají, to nám dělá radost,“ říká výrobní manažerka opavského závodu Mondelez International Dagmar Kliková.