„Protože patříme do skupiny těch, kteří mohli svou provozovnu otevřít hned v první vlně, jsme samozřejmě spokojené. Nedávalo by smysl čekat na to třeba další týdny. Stejně nás ale zarazilo, že i naši opravnu hned zavřeli a pak vyzvali lidi, ať šijí roušky. Vždyť jsme švadleny, mohly jsme být užitečné. Místo toho jsme jen otevřely okno pro výdej již hotových oprav, nové jsme přijímat nesměly,“ diví se Eva Vimmerová.

Lektorka a spisovatelka Martina Bittnerová
Lektorka teď o své práci jen sní. Šla by i na brigádu na chmelnici

A její kolegyně ji doplňuje vysvětlením, v jakém režimu služba funguje: „Jsme opravdu malá provozovna, a když je jeden zákazník vevnitř, ostatní čekají venku. Dnes se tam zatím žádná velká fronta netvoří, řekla bych, že je to takový běžný zájem. A lidi jsou vůči nám pozitivní, fandí nám. Nikdo nám nevyčítal, že jsme neopravovaly. Negativní reakce jdou směrem nahoru, na vládu,“ přiblížila včera v poledne první zkušenost po znovuotevření Petra Huřtáková.

Živnostníci v úzkýchZdroj: DeníkObě ženy měly štěstí v tom, že nezůstaly bez prostředků, protože mají ještě jinou práci. „Zachránilo nás druhé zaměstnání. Já uklízím ve škole, kolegyně opravuje oděvy pro záchrannou službu. Opravnu máme jako vedlejšák, takže jsme ani nemohly žádat o finanční kompenzaci. Pomohla nám ale také majitelka prodejny, která nám odložila dubnový nájem a rozložila jej do několika splátek,“ říká švadlena Eva Vimmerová.

I truhláři se dočkali. V nouzovém stavu již mohli otevřít.
PŘEHLEDNĚ: Které živnosti už mají od pondělí otevřeno

A co si v dnešní době v jejich provozovně zákazníci nechávají spravovat?

„Nejvíce asi roztrhané kalhoty, v rozkroku dnešní riflovina nic nevydrží, dříve byl určitě kvalitnější materiál. Dnes to není, co bývalo. Stejné je to s kvalitou zipů. Ale právě proto tady jsme. Aby se planeta nezaplňovala starými věcmi, spravujeme je. Lidé často mají citový vztah k věcem a někdy si oblečení raději nechají šestkrát spravit, než aby si za menší peníze koupili nový kus,“ vysvětluje spolumajitelka Petra Huřtáková.

ŽIVNOSTNÍCI V ÚZKÝCH. Deník se příběhům živnostníků a tomu, jak (ne)zvládají současnou situaci, pozorně věnuje. Všechny příběhy si můžete přečíst ZDE. Vše o podnikání pak najdete ZDE. Pište nám na e-mail zivnostnici@denik.cz své příběhy a zkušenosti.