Umělečtí kováři: Udělat se dá skoro cokoliv. Omezuje nás jenom vlastní fantazie
Jsou skvěle sehraná dvojka. A pod rukama jim vznikají originální kousky ze železa. Někdy umělečtí kováři Jiří Martínek a Vojtěch Teplý vyrábějí zábradlí, schodiště nebo plot, jindy zase svícny či vývrtky. „Udělat se dá skoro cokoliv. Omezuje nás jenom vlastní fantazie,“ shodují se.
Profesně se setkali na střední odborné škole v Oselcích a hned si padli do noty. Po maturitě se sice každý vydal jinam, ale jejich cesty se později zase zkřížily. A teď spolu v Klenčí pod Čerchovem pracují.
„Dlouho jsme se věnovali kovařině a podkovařině jenom ve svém volnu a všechny zakázky řešili o víkendech. Před čtyřmi a půl lety se to zlomilo. Dostali jsme nabídku jít do Německa, kde nás zaměstnala vyhlášená restaurátorská firma. Díky tomu jsme dělali hodně zajímavé věci a opravy památek první kategorie. To by se nám v Čechách jen těžko poštěstilo,“ řekl dvaatřicetiletý Martínek.
Kromě mříží, zábradlí a fontán obnovovali například dvoumetrové galvanoplastiky andělů na tamější hřbitovy. „Nejvíc času, skoro tři roky, jsme strávili v Hannoveru. Restaurovali jsme technickou památku Wasserkunst v zahradách Herrenhausen z 19. století. Jde o soustavu obrovských mlýnských kol, pump a čerpadel,“ vysvětlil. Doplnil, že jedno kolo váží dvaadvacet tun a má v průměru dvanáct a půl metru. Postupně je všechny rozebrali, pomocí kladek a kurtů přesunuli do dílny, opravili a zase museli složit. „A žádný návod k tomu samozřejmě nebyl,“ smál se Teplý.
Občas ale v Hannoveru nastaly okamžiky, kdy jemu ani kolegovi do smíchu nebylo. „Někdy jsme nevěděli, co s jednotlivými kusy dělat. Kolikrát jsme se pohádali. Pak jsme si to vyříkali a zase spolu normálně mluvili,“ vyprávěl Martínek a jeho o dva roky mladší kamarád mu dal za pravdu.
Kromě přátelství je spojuje nadšení pro řemeslo. A oba milují výzvy. „Čím je práce náročnější, tím je pro nás zajímavější a chceme se do ní pustit, “ tvrdí. Poprali se také s tím, když dostali od německé restaurátorské firmy nedávno výpověď. Podnik totiž kvůli koronakrizi přišel o státní zakázky a propouštěl. „Zkouším firmu rozjet tady v Čechách a Vojta mi pomáhá. On se ale našel hlavně v podkovařině, kterou dostudoval v Jaroměři. Vlastně začínám skoro nanovo,“ uvedl Martínek.
Kovařina ho nepřestává fascinovat. Líbí se mu nezkrotnost materiálu i to, co ze železa nakonec dokáže vytvořit. „Někdy mi trvá dlouho, než přijdu na správný postup. Udělám třeba dvacet třicet kusů, které vyhodím do šrotu. Občas lítají nepovedené zmetky po celé dílně a já jsem vzteklý. O to větší radost mám, když se nakonec výrobky povedou. Jsou odkazem pro budoucí generace, protože tady vydrží stovky let,“ uzavřel.