Na každý rok jsou oznamovány trendy barev, do kterých by se mohly stromečky zahalit. Letos by to měla být červená a zlatá. Ale velmi zajímavá je i novinka inspirovaná vánoční pohádkou Tři oříšky pro Popelku.

"Přáli jsme si připravit něco nadčasového, a tak jsme se rozhodli pro témata ryze česká. Jsou to například vlastenecké perníčky v barvách naší trikolóry a také motivy českých pohádek. Jako námět pro pohádkový strom může být třeba stromeček Tři oříšky pro Popelku, kde jsou, kromě ozdob v podobě tří oříšků, rovněž ozdoby v barvách šatů, které Popelka v průběhu filmu oblékla,“ uvedla obchodní ředitelka Kateřina Šrámková.

Farma u Františky v Souměři na Tachovsku
Toskánsko v Čechách. Farmáři dodali Souměři neopakovatelnou atmosféru

Kolekce První oříšek neboli Myslivecká jsou sametové tóny, lesní motivy, zvířátka, peří a šišky.

Kolekce Druhý oříšek neboli Plesová působí lehounce jako závoj, kterým měla Popelka zahalený obličej na zámeckém plese. Je růžovomodrá s peříčky a dominují jí něžné labutě a ptáčkové v růžových tónech. Doplňují ji modré baňky s kašmírovým vzorem.

Kolekce Třetí oříšek čili Svatební vyvolává představu zasněžené pláně, po které Popelka cválala na koni v závěru filmové pohádky. Je sametově bílá s modrými akcenty, nechybí v ní špice jako korunka a bílé labutě s náhrdelníky. Ke každému cyklu existují krásné tři oříšky na zelené stužce a zvonečky, protože když zazvonil zvonec, byl pohádky konec.

Sláva Znojemských okurek se vrací z polí a konzervárny u Hrabětic na Znojemsku.
Zelenina, která křupne. V Hraběticích vzkřísili slavné Znojemské okurky

K těmto prvním kolekcím doplnily šikovné ruce z firmy Koulier ročníkové kolekce v klasických barevných kombinacích: bílo-zlatá, červeno-zlatá a červeno-bílá.

Několik set ozdob denně

V týmu na Oflendě foukači denně vyrobí až 150 ozdob a malíři jich ozdobí kolem osmi stovek. Většinou jde o pracovníky, kteří v minulosti tvořili kolektiv dnes již zrušené výroby vánočních ozdob v Horním Bradle. V této obci ale byla díky novému majiteli objektu zachována v první patře prodejna.

V Čechách prvním vánočně ozdobeným stromkem překvapil své přátele při dobročinném dýchánku ve svém domě na Čertově vršku v Libni v roce 1812 ředitel Stavovského divadla Johann Karl Leibich.

Pravoslav Verner vyrábí ve své dílně ve Vikýřovicích letecké motory.
Unikátní dílna z Vikýřovic: Vyrábí motory, o které je za oceánem obrovský zájem

První foukané vánoční ozdoby se u nás začaly vyrábět ve 40. letech minulého století, a to v Jizerských horách ve sklárnách v Antonínově. Foukání skleněných koulí je specifický druh sklářského řemesla.