Slavnostní uvedení Vratislavické kyselky proběhne veřejně, a to v rámci akce Den Vratislavické kyselky. Společnost Kitl otevře brány areálu ve Vratislavicích nad Nisou v pátek 22. července, kdy představí nový minerálkovod, úpravnu minerální vody i nejmodernější výrobní linku na plnění minerálních vod a další změny, které se v areálu udály.

Rekonstrukce areálu Vratislavické kyselky začala před čtyřmi lety. V té době byl rozsáhlý areál v katastrofálním stavu a jeho chátrající budovy vyžadovaly kompletní obnovu. Nyní společnost dokončila jak rekonstrukci areálu, tak především obnovu vrtů a technologií ke stáčení minerální vody.

Zelinář Stanislav Škůrek po 32 letech v oboru končí.
Šumperský zelinář prodává 32 let. Nyní se nad jeho krámkem stahují mračna

Letos je tomu právě 160 let kdy Karl Skollaude objevil pramen kyselky na své zahradě, náhodou při hloubení studny pro své bělidlo. Voda z nové studny měla zvláštní chuť, která se připisovala zbytkům střelného prachu. Až později byla objevena její pozoruhodná kvalita a zjistilo se, že se zde nachází velmi cenný minerální pramen.

Osvědčení o léčivosti získal v roce 1894 a od té doby se využíval kromě plnění lahví i v lázeňském provozu. Věž místních lázní je symbolem Vratislavické kyselky dodnes.

V plánu je ale i rekonstrukce symbolu areálu, někdejšího lázeňského komplexu, poté administrativní budovy. „Teď probíhá stavebně historický průzkum, potřebujeme zjistit stav budovy. K rekonstrukci se dostaneme nejdříve za pět let,“ doplnil jednatel společnosti Kitl Jan Vokurka.