"Moje práce se za ten rok změnila zásadně. Během začátků mne oslovil pan Šmejkal z Tachova, který mi nabídl spolupráci, že bychom čelenky pro štíty začali vyrábět ve velkém na strojích na vstřikování plastů. Vytvořili jsme formu a začali vyrábět," přiblížil Petr Koryťák pro Deník začátky svého podnikání. 

"Výroba formy ovšem byla nákladná, takže už bylo nutné štíty zpoplatnit," upozorňuje Koryťák. Jeden štít podle něj stojí 75 korun bez DPH. Zatímco před rokem vyšlo z dílny v Přimdě kolem dvou set štítů týdně, nyní je výrobní kapacita až patnáct stovek těchto štítů za týden.

"Vyrábíme také na sklad, abychom měli aktuálně pět až deset tisíc štítů, pokud by přišla nějaká větší objednávka," dodává muž. 

Firma v současnosti dodává štíty především do firem. "Nemocnice a ostatní zdravotnická zařízení se od začátku pandemie dostatečně zásobily, teď se na nás obracejí hlavně firmy a soukromí zájemci, kupují od nás i velkoobchody, které je pak prodávají na svých e-shopech," popisuje Koryťák. 

Náročný začátek

Prozatím tachovská firma distribuovala v tuzemsku i zahraničí dvacet tisíc štítů. Kromě ochranných štítů tachovská firma nabízí české výrobky ochranného charakteru, jako roušky, respirátory, dezinfekce. "To jsou produkty od dodavatelů," vysvětluje Koryťák. O výrobu, opracování a balení štítů se podle něj stará pět pracovníků.

Možnost podílet se na výrobě a distribuci ochranných pomůcek ve velkém dala Petru Koryťákovi možnost skončit s prací v zahraničí. "Mohl jsem zůstat doma, začít podnikat, zaškolit se v podnikání, získat zkušenosti, protože začátek byl docela náročný," uzavírá.