Z jednoho kusu se může stát moderní rekreační apartmán nebo menší domek pro penzisty. Ze čtyř kontejnerů pak i dvoupodlažní rodinný dům. Právě pro tento účel v Lednici otevřela nový provoz firma Stav Kont development.

„Nová provozovna nám umožní ročně zpracovat dvě stě kontejnerů, což znamená až dvousetprocentní nárůst oproti předešlé kapacitě. V současnosti tak naráz upravujeme i patnáct kontejnerů,“ uvedl při středečním oficiálním otevření závodu jednatel společnosti a původce kontejnerového projektu Jakub Zaviačič s tím, že s úplně prvním začal před osmi lety na parkovišti u výrobní haly jako se studentskou prací.

Vyřazené lodní kontejnery jsou standardně dlouhé dvanáct metrů, široké 2,5 metru a vysoké téměř tři metry. Pocházejí z velké části z různých přístavních měst. „Využití je univerzální. Z kombinace modulů umíme postavit dvoupatrový rodinný dům o velkorysé užitné ploše 110 metrů čtverečních, stejně jako samostatné obytné jednotky, které jsou vhodné jako startovací bydlení pro mladé či bezbariérové domky pro seniory. Plně vybavené kontejnery o velikosti standardní městské garsoniéry přitom lidé pořídí již od 1,2 milionu korun,“ přiblížil Zaviačič s tím, že cena zahrnuje i podlahy, nábytek i toaletu s koupelnou.

Vedoucí hodonínské společnosti Readymat Realitní Michal Poláček vidí výhody kontejnerového bydlení především v rychlosti výstavby, které pomáhá typizovanost objektů.

„To by mohlo mít pozitivní dopad a vliv na finální cenu. Může to pomoci především mladé generaci, pro kterou je nyní nedostupné klasické bydlení. Pokud se bude cena pohybovat na úrovni padesáti či šedesáti procent běžných cen, tak se může setkat s velkým ohlasem a zájmem,“ uvedl makléř. Zároveň ale připomněl, že na druhé straně je ale jižní Morava poměrně konzervativní prostor. „Například poměrně dlouho trvalo, než se tady prosadili dodavatelé dřevostaveb,“ podotkl Poláček.

Rychlé dokončení

Podle Zaviačiče se ale už lidé kontejnerového bydlení přestavili bát. „V praxi vidí, že má celou řadu výhod, od praktičnosti přes snadnou úpravu podle konkrétních potřeb až po velmi rychlé dokončení. Jednodušší je i vyřízení potřebných dokumentů. Kvalitou bydlení i úsporností se přitom neliší od dřevostavby nebo klasické zděné výstavby. Nákladově je přitom kontejnerová jednotka výrazně příznivější volbou,“ uvedl dvaatřicetiletý Jakub Zaviačič z Brumovic na Břeclavsku.

Otevření nového výrobního provozu na kontejnerové bydlení v Lednici. | Video: Deník/Petr Turek

Pod financováním rozvoje výroby ubytovacích kontejnerů v Lednici se výrazně podepsalo dluhopisového tržiště Zainvestuj.to. Jeho analytik, ekonom i odborník na stavebnictví Petr Pelc upozornil i na výhodu toho, že jsou kontejnery staticky i hmotnostně vytvořené pro přepravu, takže se dají i přesunout.

„Nosná konstrukce je v podstatě kontejner. Jakým se obloží materiálem, je podstatě jen otázkou designu a estetiky. Z hlediska tepelné izolace se tady používají různé druhy dřeva až po klasické pěnové,“ přiblížil odborník.

Zájem o kontejnerové bydlení podle něj mohou mít lidé z naprosto rozdílných příjmových skupin. „Využití je totiž od sociálního bydlení až skoro po luxusní varianty. A to v případech, kdy bohatý člověk má k dispozici rozsáhlejší území, kde ale nemůže stavět z legislativních důvodů. V případě kontejneru mu ale stačí jen ohláška, že jej postaví na patky. K tomu mu stačí sem přivést vodu a na střechu dát solární panel, a může tak používat energeticky nezávislou stavbu,“ doplnil Pelc.

Zájem mají i v Gabonu

Jak ale ještě připomněl Zaviačič, díky sérii dotačních titulů je o upravené lodní kontejnery zájem i v Africe. „Pro Senegal, Egypt a Gabon už jsme dokončili projekt kontejnerové čističky vody. V Gabonu chystáme výrobní halu, kde s využitím našeho lednického know-how přeměníme kontejnery na zázemí pro ochranu národních parků i na startovací byty,“ dodal autor kontejnerového projektu s tím, že jedním z posledních projektů společnosti je tribuna k fotbalovému hřišti. A jejich stavba kontejnerové kavárny v Praze získala cenu veřejnosti v prestižní soutěži Grand Prix Architektů za roku 2021.