Místo penze bude sedět do konce života za mřížemi. Aktuálně je v Karviné. Oslovil jsem ho prostřednictvím ředitelství věznice, aby se vyjádřil ke svým činům. U soudu totiž nemluvil, jen sprostě nadával – obětem i soudci. Z jednací síně jej musela dokonce třikrát vyvést na chodbu justiční stráž.

„Nic nikomu říkat nebudu. Vám už vůbec. Nezajímáte mne, kašlu na vás,“ vzkázal mi Jiří Dvořák odsouzený za vraždu a dvojnásobný pokus o ni.

Úvodní díl nového unikátního seriálu, který se podrobně věnuje kauze vraha Jiřího Dvořáka, si můžete přečíst zde:

Promluvil naopak soudce Kamil Kydalka, kterého případ zhnusil. Sešli jsme se několikrát a Dvořákovu kauzu podrobně zrekonstruovali. „Byl a stále ještě jsem šokovaný mírou bezcitnosti obžalovaného. Do slušné společnosti nepatří,“ řekl mi. Poprvé a naposledy ve své kariéře proto udělil doživotí.

Dvořák otravuje sousedy i z vězení

Mluvili i sousedi Dvořáka z Libně. „Nechceme ho už nikdy vidět. Byl divný, sedával v parčíku za domem a pořád a pořád nadával. Hlavně na ženské a politiku,“ vzpomněl soused.

Napište nám svůj příběh

Nedostali jste jako pozůstalí nebo oběti trestného činu od státu či pachatele žádné či jen minimální odškodnění?

V roce 2022, odkud jsou poslední známá data ministerstva spravedlnosti, se v ČR domohla odškodnění jen polovina obětí trestných činů nebo jejich pozůstalých.

Za rok získalo odškodnění 175 lidí, naopak 169 poškozeným ministerstvo spravedlnosti satisfakci zamítlo. Obětem trestných činů stát za rok vyplatil dohromady 21,38 milionu korun. Úspěšný žadatel obdržel v průměru 122 tisíc korun.

Patříte mezi ně? Napište nám na adresu pribehy.zla@denik.cz.

„Představte si ten šok. Přišel mi dopis z věznice. Psal mi, že chce mýdlo a nějaké kosmetické potřeby. Skoro se mi zastavilo srdce. Vždyť já s ním nikdy za ty roky pořádně nemluvila,“ otřásla se hnusem sousedka, která vraha denně potkávala při venčení psa.

Vzpomínky na monstrum

Hezké vzpomínky na vraha nemají ani ostatní. Advokáti obětí doporučili nevyjadřovat se, v okamžicích psaní reportáže totiž ještě běželo dovolací řízení, které mezitím skončilo a potvrdilo Dvořákovi doživotí.

Svědectví se přesto podařilo získat, byť pod podmínkou anonymity – s vrahem nikdo své životy spojovat nechce…

Příběhy zla Jiřího Nováčka

info Zdroj: Deník

Nový seriál Deníku Příběhy zla Jiřího Nováčka přináší dokumentární rekonstrukce největších kriminálních případů České republiky. Čtenářům a posluchačům se v něm pokusíme objasnit fungování české kriminalistiky a justice. Rozebereme podrobně reálné dopady zločinů na každého z nás a řekneme si, jaké jsou pozice a role pachatelů, jejich obětí, policistů, žalobců, advokátů, soudců i uvězněných. Jisté jsou přitom jen dvě věci: páchat zlo se nevyplácí a dokonalý zločin neexistuje.

1. série - Muž, který nenáviděl ženy

Odškodňování obětí trestných činů

2. série - Američan Kevin Dahlgren, který vraždil v Brně