Ve chvíli, kdy menstruujeme, je prakticky nemožné si této fáze našeho cyklu nevšimnout. Menstruační krev je jasným signálem, že naše perioda právě začala a že máme před sebou 3, 5, nebo i 7 dní bez bazénu, zvýšené fyzické aktivity a že těchto pár dní nebudeme úplně ve své kůži.

O premenstruačním syndromu hovoří psycholožka a nutriční poradkyně Zuzana Douchová v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Týden přejde a menstruace úplně zmizí z našich životů. Přitom máme za sebou teprve první ze čtyř etap, z nichž každá je typická svými projevy. A právě podle nich jednoznačně poznáme, ve které fázi se právě nacházíme a kdy máme očekávat další krvácení.

Tělo nám dává jasné signály

Abychom dokonale poznaly svá těla, musíme naplno přijmout fakt, že v období mezi třináctým a zhruba padesátým rokem života budeme každý měsíc procházet čtyřmi menstruačními fázemi, které nejenže určují, co aktuálně probíhá v našich tělech z reprodukčního pohledu, ale rovněž jasně ukazují, jak se cítíme po fyzické i emocionální stránce.

Barva menstruační krve nemusí být vždy jen červená.
Různé odstíny menstruační krve: Oranžová naznačuje infekci, šedá potrat

„Každá z těchto fází může zesilovat určité duševní schopnosti a emoční kvality. Pokud se budeme zaměřovat na konkrétní zesílené schopnosti v dané fázi a přizpůsobovat jim svou činnost, dosáhneme lepších výsledků než v jakékoliv jiné etapě,“ zdůrazňuje smysl poznání vlastního těla autorka diplomové práce Vliv menstruačního cyklu na ženskou psychiku Veronika Krausová.

Pokud se podle autorky naučí ženy se svými periodicky střídajícími se fázemi cyklu pracovat a naplno je vnímat, může se změnit nejen jejich pohled na sebe sama, ale rovněž mohou dosáhnout pocitu osobní pohody, zdraví a úspěchů ve všech oblastech života.

Malým bonusem, je, že už si vždycky budete vědět rady s nepříjemnou otázkou sestřičky před vstupem do ordinace ošetřujícího gynekologa nebo gynekoložky: „Kdy jste měla poslední periodu?“. Pojďme si proto říci, jak podle signálů svého těla poznáte, v jaké fázi se právě nacházíte.

Únava, nespokojenost, silná intuice

Ač si některé ženy stále myslí, že menstruací cyklus končí, opak je pravdou. První fáze cyklu zvaná MENSTRUAČNÍ začíná prvním dnem menstruačního krvácení a trvá v průměru 3 až 5 dní, ale výjimkou není ani sedmidenní perioda.

Menstruační bolesti lze zmírnit změnou určitých návyků
Mnoho žen dělá při menstruaci stejné chyby. Bolestmi mohou trpět právě kvůli nim

V této fázi z těla prostřednictvím menstruační krve odchází děložní sliznice společně s neoplozeným vajíčkem. Každá žena ztratí kolem 50 až 80 ml krve, což je také hlavní důvod, proč by v tomto období měla přijímat více železa.

Jak poznat menstruační fázi: Kromě typického krvácení a bolesti v podbřišku se u ženy dostavuje i pocit únavy, bývá utlumená, pociťuje méně energie a má větší potřebu spánku. Podle autorky diplomové práce je však menstruační fáze cyklu rovněž optimální dobou pro zpracování úkolů, kreativní reflexi a intuitivní tvořivost, nalézání podstaty věcí a nových nápadů.

Menstruační neboli reflektivní fáze cyklu je časem zastavení se, časem, kdy tělo žádá odpočinek, aby mohlo načerpat energii. K útlumu však dochází nejen na fyzické, ale i duševní a emoční rovině. Intuice sílí a vnímání se obrací dovnitř,“ vysvětluje Veronika Krausová ve své práci. Žena v této fázi zažívá nesilnější spojení se svým podvědomím a je v kontaktu se svým skutečným „já“.

Středověké ženy menstruovaly volně pod svými šaty a krev jim stékala po nohách.
Krvácení do mechu, věznění v chýši. Muži v historii menstruující ženy nenáviděli

Jak ale autorka dodává, může k tomu docházet pouze tehdy, kdy si žena fázi uvědomuji, přijímá ji a její projevy akceptuje. Což ostatně platí u všech fází. Fáze je také spojována se sníženou schopností logicky uvažovat, plánovat, zvýšeným pocitem nespokojenosti, frustrace a pocity křivdy.

„Co se týče fyzických projevů, může žena cítit křeče v podbřišku či kříži, potíže gastrointestinálního charakteru, bolesti hlavy, prsou, některé ženy mohou trpět průjmy či zácpou a mít problémy se spánkem,“ podotýká Your Period.

Sebedůvěra, výkonnost, psychická odolnost

Období, které následuje zhruba od 7. do 13. dne cyklu nazýváme obdobím dynamickým neboli FOLIKULÁRNÍM. „Folikostimulační hormon podporuje růst vaječných buněk ve vaječníku a žena je zásobena nejvyšší hladinou estrogenu. Hovoříme o nejkrásnějším období, kdy je žena plna energie, připadá si atraktivní, lépe se soustředí a její chuť na sex roste,“ tvrdí web Fitnes 007.

Pro většinu těhotenství jsou typické určité příznaky, které může odhalit i ženino okolí
Jak poznat, že je žena těhotná? Toto jsou jasné signály, kterých si lze všimnout

Jak folikulární fázi poznat: „V této fázi mají ženy nejvíce energie, jsou vytrvalé, a zároveň nejméně zranitelné, emočně citlivé a psychicky lépe zvládají i velice náročné úkoly. Pociťují silnou důvěru v sebe sama a jsou schopny se skvěle soustředit a učit se novým věcem,“ popisuje fázi Veronika Krausová.

I podle webu Mind Body Green pozná tuto nejoblíbenější fázi většina žen především podle náhlého nárůstu energie.

Chuť na sex, empatie, pocit naplnění

Následně nastupuje třetí fáze, kterou nazýváme OVULAČNÍ. Žena je v tomto období nejvíce empatická, komunikativní a zaměřená na týmovou spolupráci a budování vztahů. Díky nárůstu hladiny estrogenů, který tomuto období předcházel, dochází k navýšení aktivity levé mozkové hemisféry a ženin slovní projev je proto mnohem plynulejší.


Nahrává se anketa ...

Expresivní neboli ovulační fáze přichází zhruba mezi 14. a 20. dnem cyklu a dochází při ní k uvolnění dozrálého vajíčka do vejcovodu. Tato fáze trvá pouhé 2 až 3 dny a představuje období, kdy je nejpravděpodobnější, že dojde k otěhotnění.

Jak ovulační fázi poznat: Prvním a nejzřetelnějším příznakem je nárůst sexuální touhy, která je v tomto období nejsilnější ze všech fází cyklu. Žena se dostává do role matky, která má touhu pečovat o druhé, dává najevo svou lásku, je silně emotivní a plna pocitu štěstí a naplnění.

Ženy používají k označení menstruace tisíce eufemismů.
Návštěva tety Irmy i útok rudé armády aneb Nejvtipnější označení pro menstruaci

„V této fázi jsou ženy rovněž trpělivější, jsou ochotné dělat kompromisy a jejich komunikační schopnosti jsou na vrcholu,“ stojí ve zmiňované diplomové práci. Některé ženy však mohou dle NHS rovněž pociťovat bolesti v podbřišku a citlivost v oblasti prsou.

Pocit nafouknutí, nateklá ňadra, podrážděnost

Poslední fází je fáze luteální neboli PREMENSTRUAČNÍ, kterou na sobě většinou pozná každá žena, ale na rozdíl od fáze první i kdokoliv jiný z jejího blízkého okolí. Tuto fázi známe také pod zkratkou PMS neboli premenstruační syndrom a mezi ženami se jedná o fázi nejméně oblíbenou.

Je tomu tak nejen proto, že je z celého cyklu nejdelší, jelikož trvá i 14 dní, ale také z důvodu, že je plná nepříjemných pocitů a některé ženy se sebou doslova nedokážou vydržet. Podle toho, jak dlouho zažíváte obdobné pocity, lze snadno dopočítat, za jak dlouho očekávat krvácení.

Podrážděnost, nesoustředěnost a únava - i to může mít na svědomí fáze cyklu.Podrážděnost, nesoustředěnost a únava - i to může mít na svědomí fáze cykluZdroj: Shutterstock

Jak fázi poznat: Tuto fázi většinou nelze zaměnit s žádnou z předchozích etap. K nízké sebedůvěře se přidává období sebekritiky, kritiky ostatních lidí, nízké libido i menší fyzická výkonnost.

„Vlny energie se náhle mění ve vyčerpání, žena vidí problémy všude, je podrážděná, plačtivá a často zlá na ostatní, ale i na sebe. Časté změny nálad jsou v tomto období typické,“ vysvětluje na Clear Blue doktorka Joanna Pike. A když se přidá pocit nafouknutí, zadržování vody a prsní žlázy zduří, ženy jsou přesvědčené, že v posledních pár dnech přibraly, jejich pleť se zhoršila a nejsou vůbec atraktivní. Některé mohou trpět i úzkostmi či změnami chuti k jídlu.

Některé potraviny mají prokazatelný vliv na dobrou náladu.
Čokoláda i ryby. Některá jídla zatočí s bolestivou menstruací lépe než pilulka

Tyto fáze každý měsíc přicházejí a zase odcházejí. Dobré je například vytvořit si jednoduchou tabulku, magnetem ji přichytit na dveře lednice a jiným magnetem označovat fázi, ve které se zrovna nacházíte.

Až na vás příště půjde vlna nenávisti, že manžel neustlal postel a děti vykydly rajčatovou omáčku na podlahu, stačí se třikrát nadechnout, uvědomit si, že neprožíváte zrovna nejoblíbenější fázi cyklu a nenechte si malicherností kazit zbytek dne. Nutností však je, aby se tyto fáze naučili uznávat a respektovat i lidé ve vašem okolí.